A Rákóczi út 74. alatt hatalmas, sárga betűkkel hirdette magát az Otthon Áruház, (korábban ez volt a Divatcsarnok), ami az a pesti nagyáruház volt, ahol mindenki mindent megtalált – legalábbis a reklámjában szó szerint ezt állították:
A szőnyegtől a konyhafelszerelésig, a műszaki cikkektől a lakásdíszítésig, a bútortól a lámpákig minden, de minden együtt kapható az Otthon Áruházban.
Miért ott vásároltak az emberek?
Az Otthon Áruházat nevezték ki a lakberendezés áruházának, ugyanis a 60-as években úgy osztották le az áruházak között a feladatokat, hogy mindegyiknek az élet más területe jutott. Az egyikben lehetett divatozni, a másikban lakberendezni. Így nem is volt kérdés, hogy hova menjen az ember, ha a lakásába keres épp holmikat. A lakótelepek születésével együtt vált létfontosságúvá, hogy legyen egy olyan hely, ahol olcsón lehet hozzájutni a lakásba szükséges berendezésekhez, eszközökhöz – ez a hely lett az Otthon Áruház a lerombolt Divatcsarnok helyén.
Hogy mit lehetett itt vásárolni? Hát, mindent. Mint egy korabeli ikea felturbózva. Három szinten tele üzletekkel, és persze őrült nagy tömeg folyton, de ez utóbbi jellemző volt akkoriban a Rákóczi útra, mert ez volt a vásárlókörút, itt sikkes volt sétálgatni (nem úgy, mint mostanában). Az Otthon Áruház mellett a Csillag, a Verseny, a Corvin és a Lottó áruház is várta a vevőket tárt karokkal, úgyhogy egész napos programot lehetett alakítani belőle, ha elindultak a Rákóczira. Ha pedig még tovább sétáltak a Duna felé, akkor az Úttörő Áruházban folytathatták a vásárlását.
Mutatunk egy vicces, rövid filmet, amit a Corvin Áruházban forgattak a 80-as években az eladók hibáiról:
A csókosok jobban jártak
Az Anno Budapest rádióműsorban mesélt arról is egy régi dolgozó, milyen gyakran előfordult, hogy kis borítékot csúsztattak az eladók zsebébe a vásárlók, hogy előrébb kerüljenek a várólistán egy-egy árucikkre. Mert bár kapható volt minden, de nem biztos, hogy épp volt raktáron, és olykor sokat kell várni egy heverőre vagy tévére, mire hazavihették a vásárlók. Ilyenkor jött jól egy kis kenőpénz a megfelelő ember zsebébe, és máris kapott akár két heverőt is egyszerre.
Nem csoda, hogy kenőpénzt is elfogadtak az eladók, mivel úgy működött az ott dolgozók fizetése, hogy az alapfizetésre maguknak kellett megszerezni a jutalékot, az eladások után kaptak még pénzt. Abban az időben az eladók tényleg eladóként működtek, képzett szakembernek számítottak, leültek és beszélgettek az árucikkekről a vevőkkel, pontos információkkal szolgáltak, úgyhogy valóban rajtuk is múlt, mennyi árucikket sikerül eladni az áruházban.
Ilyen manapság belül az Otthon Áruház:
Mi lett az Otthon Áruházzal?
A dicső korszaknak az vetett véget, hogy megjelentek a versenytársak a lakásválaszték bővülésével együtt, mint például a Domus, ami a ’80-as években már tévéreklámokkal csábította a vevőket. A rendszerváltással végleg elbúcsúzhattunk tőle, ekkor kisebb boltokra tagolódott az Otthon Áruház, majd lejtmenet után 2002-ben végleg bezárták. Azóta üresen áll, olykor rendezvényeknek, kiállításoknak szolgál otthonként.
Nézd meg a galériánkban az Otthon Áruházat!
Háttérben az Otthon Áruház neonreklámja (Kép: Fortepan/Urbán Tamás)
A vásárlókörútnak számító Rákóczi úton mindig hömpölygött a vásárlók tömege (Kép: Fortepan/Erdei Katalin)
A hatalmas Otthon feliratot messziről látni lehetett az áruházon (Kép: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára / Városrendezési és Építészeti Osztályának fényképei)
A park a Szövetség utca és az Otthon Áruház között (Kép: Fortepan/Erdei Katalin)
Rákóczi út, háttérben az Alsó erdősor sarkán az Otthon Áruház, ahova árut hoztak (Kép: Fortepan/Urbán Tamás)
Az Otthon Áruház hűlt helye, már csak a felirat árválkodik az épületen (Kép: Google maps)
Emlékszel még?
- Retro: emlékszel még az Úttörő Áruházra? Mi lett az épülettel?
- Emlékszel erre a retró divatreklámra?