Tizenöt év után küldött vissza néhány ellopott régészeti kincset Pompejibe egy kanadai nő, aki azt állította, hogy a tárgyak el vannak átkozva, és balszerencsét hoztak rá az elmúlt másfél évtizedben.
A magát csak Nicole-ként azonosító nő két mozaikcsempét, egy amforatöredéket és egy edénydarabot hozott el 2005-ben a híres lelőhelyről. A tárgyakat most egy kísérőlevéllel ellátott csomagban juttatta el egy dél-olaszországi utazási irodához – olvasható a The Guardian című brit lap internetes oldalán.
A most 36 éves Nicole azt írta levelében, hogy az elmúlt években kétszer is átesett a mellrákon, dupla masztektómiát hajtottak végre rajta, valamint családja és ő maga is anyagi gondokkal küzd.
„Jó emberek vagyunk, nem akarom továbbörökíteni ezt az átkot a családomra vagy a gyerekeimre”
– írta a nő, aki állítása szerint csupán a történelem egy darabját szerette volna annak idején hazavinni magával.
Nicole levele mellett egy kanadai pár vallomása is hevert a csomagban, akik szintén 2005-ben jártak Pompejiben és szintén nem üres kézzel távoztak. Őket ugyan nem üldözte a balszerencse az elmúlt években, de őszintén megbánták, hogy az elhunytak emlékét figyelmen kívül hagyva elloptak néhány követ a lelőhelyről.
Pompejit és lakóit vulkáni hamu borította be a Vezúv 79-es kitörésekor és csak a 16. században fedezték fel az ókori romvárost. A lelőhely az egyik legkedveltebb turisztikai célpont Olaszországban, ám évek óta problémát jelent, hogy a látogatók szeretnek elemelni egy-két régészeti leletet a helyszínről.
Az évek alatt annyi ellopott lelet érkezett vissza Pompejibe bűnbánó levelek kíséretében, hogy a lelőhely kezelői külön múzeumot hoztak létre a tárgyak kiállítására.
Az esetek többségében a turisták szuvenírként tesznek zsebre egy-két dolgot, akadnak azonban olyanok is, akik megpróbálják eladni a tárgyakat. Öt évvel ezelőtt egy Pompejiből származó téglát kínáltak eladásra az eBayen.
(MTI)
Műkincslopások az nlc-n:
- Az évszázad bűntényétől a bosszúra éhes főmuzeológusig – 5 emlékezetes magyarországi műkincsrablás
- 1 tonnás római kori sírkövet lopott