Nádas Péter: „Az emberi lény egy animális lény, magában hordozza a saját állatiasságát”

F.C. | 2022. Május 21.
Az új regényéről beszélt az egyik, talán leghíresebb kortárs magyar író.

Veiszer Alinda műsorának új részében a Kossuth- és József Attila-díjas íróval, Nádas Péterrel beszélgetett. Az interjú apropóját az író legújabb, Rémtörténetek című regénye adta, a történeté, amelynek kulcskérdése az izoláció, az emberi egyenlőtlenség, a kirekesztés és az a rettenetes agresszió – írja a telex.hu. A 79 éves író azt mondja, többek között arra is kíváncsi volt, hogy a “különböző nyelvek, nyelvi regiszterek hogyan élnek egymás mellett egy olyan önálló környezetben, ami hátat fordít a külvilágnak.”

Nádas Péter a 69. Frankfurti Könyvvásáron 2017-ben – Fotó: MTI/EPA/Armando Babani

Nádas elmondása szerint az emberi lény egy animális lény, magában hordozza a saját állatiasságát. Ebből az állatiasságból ered az a durvaság, a bántás és az agresszió, ami kíméletlenül kiszorítja a jóságot az emberből, ami szintén egy kulcsfontosságú gondolata a Rémtörténeteknek.

A beszélgetés során szóba kerül egy olyan ideális társadalom képe is, ahol az emberek között kölcsönösség és egyenlőség van, Nádas Péter szerint Svájcban – mondhatni – ez megvalósul, de ez – ahogy látja – nagyon merev társadalmat szül. Véleménye szerint mindenhol van korrupció, csak van, ahol rafináltabban vagy épp szofisztikáltabban működik.

Az interjú során felvetődik az 9 év is, amikor Nádas nem publikálhatott. “Abban a 9 évben egy sorom sem jelenthetett meg, de azonkívül sem lehettem jelen. A könyveim is csak nagyon alacsony példányszámban voltak megtűrve. (…) Azt kérték tőlem, hogy jelentéseket írják” – mesélte a szerző, akinek a legújabb regényében az ötvenes és hatvanas években működő politikai rendszer, a mindennapok hangulata, a társadalom és az ember működése is visszaköszön.

Exit mobile version