Turay Ida 50 évig egy férfit szeretett: a színésznő és Békeffi István legendás szerelme filmvászonra való

V.B.T. | 2022. Június 02.
Turay Ida magánélete és karrierje is filmbe illő: szerelmének történetével emlékezünk a művésznőre halálának 25. évfordulóján.

A színésznő Turmayer Idaként látta meg a napvilágot, azonban miután elhunyt az édesanyja és olasz hadifogságba került az édesapja, megváltoztatta a vezetéknevét. Viszonylag korán eldöntötte, hogy színésznő szeretne lenni, egyik napról a másikra pedig a világot jelentő deszkákon találta magát. Színházi darabjai mellett – elsősorban a világháború előtt – számos filmben is játszott, eleinte naivaként, később pedig bölcs, idős karakterek megformálásával aratott sikert. 

Egy legendás szerelem története

Szépen felfelé ívelő karrierje mellett a magánélete is filmbe illő: az 1920-as évek elején találkoztak Békeffi István íróval, ám ekkor még nem szerettek egymásba, sőt. Kora legnépszerűbb színházi szerzője a következőket mondta a színésznőről:

Helyes kislány, csak görbe a lába.

Ezek után nem csoda, ha első beszélgetésük nem csókkal végződött. Egy ideig nem sodorta újra össze őket az élet, ám amikor ismét találkoztak – túllépve a korábbi súrlódásokon –, hamar egymásra hangolódtak. A második randevújuk története külön is megérne egy rövidfilmet: az ismert és elismert író felajánlotta Turay Idának, hogy taxival hazaviszi a színházból az egyik darabja után, ám amikor kiderült, hogy a színésznő milyen messze lakik, megváltoztatta előbbi kijelentését és azt mondta, hogy a villamoson kíséri haza. Az út pedig annyira hosszú volt, hogy mire Rákospalotára értek, egymásba szerettek.

Turay Ida és Békeffy István, 1964 (MTI Fotó: Patkó Klári)

Ezek után már az esküvőre sem kellett sokat várni. A második találkozásuk után tudták, hogy együtt akarják leélni az életüket. A házasságkötés után a Gresham-palotába költöztek, ami akkoriban még lakóházként funkcionált.

Turay Ida halála napjáig tiltakozott az ellen, hogy az épületből hotel legyen. Számtalan feladata mellett még arra is szánt időt, hogy felemelje a hangját a Gresham-palota szállodává válása ellen. „Itt éltem, itt is halok meg” – mondta akkoriban. Ez így is történt, hiszen az épületet csak 1977-ben, a díva halála után kezdték el hotellé alakítani.

Gyönyörű körülmények között – hasonlóan Csortos Gyulához és Jávor Pálhoz – egy hatszobás polgári lakásban éltek és példás volt a házasságuk. Ezt nem ők, hanem leginkább a környezetükben élők hangoztatták. A gyönyörű, tehetséges színésznő és korának legnépszerűbb szerzője a munkában és a magánéletben is kiegészítették egymást. Békeffi István több darabot is írt a feleségére szabva: ilyen volt a Janika vagy a Méltóságos asszony.

A népszerű színésznőre nemcsak Magyarországon, de külföldön is felfigyeltek. Berlinben kapott filmszerepet, ám mivel férje zsidó származása miatt komoly kritika érte, visszautasította az ajánlatot, mondván, neki a szerelme mellett a helye. Békeffi István hullámvölgybe került, ugyanis ebben az időszakban – szintén a származása miatt – nem jelenhettek meg a munkái. Ekkoriban Turay Ida volt a családfenntartó, amit egy percig sem nehezményezett, ám a férje miatt egy időre őt is eltiltották a szerepléstől és háborús bűnösként hallgatták ki a Népbíróságon. Mindezt azért, mert az oroszok magyar kiszolgálói háborús propagandának minősítették a színpadra lépését. Békeffi pár év csend után újra írhatott, ám a művei nem jelenhettek meg a saját nevén, csak álnéven publikálhatott.

Turay Ida (Fotó: Fortepan)

Ez a méltatlan helyzet pár évig tartott, 1946-ban Turay Ida ismét főszerepet játszott, férje és annak szerzőtársa, Kellér Dezső Csárdáskirálynő-átirata pedig hatalmas sikert aratott.

A pár mégis úgy döntött, hogy Svájcba, azon belül is Asconába költözik, így – reményeik szerint – távol maradhattak az őket bántó kommunistáktól. Az író itt alkotta meg A kutya, akit Bozzi úrnak hívnak című darabját, ami világhírnevet hozott neki, később pedig film is készült belőle.

A hetvenes évek végén elérkezettnek látták az időt, hogy hazaköltözzenek. A Gresham-palotában vásárolt lakásukat nem adták el, így ott folytathatták budapesti életüket, ahol pár évvel azelőtt felhagytak vele.

Brachfeld Siegfried, Szilágyi György, Turay Ida, Marton Frigyes és Békeffi István – 1964., Rádiószilveszter (Fotó: Fortepan)

51 éve voltak házasok, amikor Békeffi István hirtelen elhunyt. A halála napján is azt csinálta, amit az elmúlt évtizedekben minden egyes vasárnap: a Fészek Klubban kártyázott, majd amikor végzett, kisétált az autójához, beült a vezető ülésre, rádőlt a kormányra és meghalt.

Úri módon ment el, épp úgy, ahogy élt.

Turay Ida sosem mutatta ki az érzelmeit a világ felé, mindent magában élt meg. Így volt a gyásszal is: a férje halála után pár napig nem ment ki az utcára, ám utána – korabeli beszámolók alapján – semmi nem látszott rajta. Tudomásul vette, hogy ez az élet rendje, szomorúságát egy percig sem mutatta ki, a munkájába temetkezett. Az egyetlen, amit valaha mondott Békeffi halálával kapcsolatban:

Pistuka, a férjem halála pillanatáig szerelmem, szeretőm, barátom, kritikusom, egyszóval társam volt.

Exit mobile version