Lakatos István Dobozváros című meseregénye zseniális könyv, nem véletlenül nyerte el 2012-ben az Év Gyerekkönyve díjat. Egy évtized távlatából sem csökkent az érdeklődés a regény iránt: kultkönyvvé nemesedett, és több helyen általános iskolai tananyag lett, ám hamar elfogyott a boltok polcairól – ha nagy ritkán felbukkan antikváriumokban egy-egy példány, igencsak megkérik az árát. A Dobozváros zsenialitása abban is rejlik, hogy egyáltalán nem csak gyerekeknek szórakoztató könyv, sőt! Felnőttként is hatalmas élmény volt 2012-ben olvasni, most pedig abszolút lelkesedéssel tölt el, hogy új illusztrációkkal és egy 16 oldalas képregénnyel kiegészülve elérhető közelségbe került a regény újrakiadása.
A megjelenéshez azonban közösségi összefogásra van szükség! A Brancs, az első magyar közösségi piactér a Kickstarterhez és Indiegogóhoz hasonlóan platformot nyújt kivételes ötletek, termékek közösségi finanszírozásához. Az online piactéren indult el a kampány, amely révén segíthetsz, hogy ismét megjelenhessen a Dobozváros.
„A 2012-ben Év Gyerekkönyve-díjat nyert Dobozváros tulajdonképpen egy blöffnek indult. Az Aranyvackor nevű gyerekirodalmi pályázaton akartam indulni – illusztrált szövegekkel szerző-illusztrátor párosok indulhattak –, viszont nem találtam magam mellé írót, ellenben nagyon szerettem volna gyerekkönyveket rajzolni. Jobb híján egy vonatúton kitaláltam egy történetet, majd megírtam, hogy elkészíthessem hozzá a rajzokat. Végül két különdíjat nyertem – a szöveggel” – írja Lakatos István a Brancson a kampányában. Egy ilyen könyvet újra elővenni, új illusztrációkkal kiegészíteni, 10 év időutazást megtenni, nem volt egyszerű feladat az író számára.
„Mindenképpen fura visszarepülni az időben, már csak azért is, mert még nem olvastam a Dobozvárost – nyilatkozta kérdésemre az író. – Illetve, persze, hogy olvastam, az írás és szerkesztés során, de egyben, elejétől a végéig nem, de megjelenés után azért megesett, hogy kinyitottam valahol a könyvet, beleolvastam, aztán ott ragadtam. Mégis csak olyannak írtam, amit élveznék is olvasni. Most azonban félek, mert egészen biztosan csak a hibákat fogom látni.
Az a helyzet, hogy még csak firkálgattam, vázlatoltam a rajzokhoz, de azt már látom, hogy tanulgatnom kell, hogy az új illusztrációk ne üssenek el a régiektől.
Illetve ne nagyon, hiszen mégis csak eltelt 10 év, és én is, meg a rajzstílusom is sokat változott azóta. De nem kell megijedni, nem lesznek másmilyenek az illusztrációk, legfeljebb magabiztosabbak a vonalak. Amikor elkezdtem foglalkozni az újrakiadással, támadt egy – azt hiszem – elég erős alapötletem a folytatáshoz. Korábbban nem akartam ilyesmivel foglalkozni, minek nyúzzak le egy újabb bőrt a regényről, és talán nem is sikerülne jól, de most, hogy minden összeomlik körülöttünk, Széklábnak vissza kell térni. Persze csak akkor írom meg a folytatást, ha úgy ki tudom dolgozni, hogy méltó legyen a Dobozvároshoz, ám abban biztos vagyok, hogy ha komolyan belevetem magam, menni fog.”
Illusztráció a Dobozváros című meseregényből (Kép: Lakatos István)
Illusztráció a Dobozváros című meseregényből (Kép: Lakatos István)
Illusztráció a Dobozváros című meseregényből (Kép: Lakatos István)
Illusztráció a Dobozváros című meseregényből (Kép: Lakatos István)
Illusztráció a Dobozváros című meseregényből (Kép: Lakatos István)
Illusztráció a Dobozváros című meseregényből (Kép: Lakatos István)
Egy új kiadás csak akkor lesz igazán érdekes, ha a korábbihoz képest valami pluszt is tud nyújtani. A kiadásról szóló sajtóközleményből kiderül, hogy a Dobozváros új kiadásában az eddigiek mellett legalább 20 új illusztráció fog szerepelni, illetve egy 16 oldalas képregény, a történet afféle epilógusaként. Ez utóbbit csak a támogatói példányok fogják tartalmazni, azaz a későbbiekben könyvesboltba kerülő változat nem. A támogatói példányok keményfedéllel készülnek, míg a boltokban megvásárolhatók puhafedelesek lesznek.
Az eredeti kötet 314 oldal – a támogatói változat mintegy 30 oldallal lesz hosszabb. Új borítót fog kapni a kötet, ugyanakkor azok, akik a régihez ragaszkodnak, ne szomorodjanak el: az lesz majd a védőborítón. A szöveg is átesik egy kis renováláson és alapos korrektúrán. A keményfedeles, képregényt is tartalmazó könyvből csak annyi fog készülni, ahányan támogatják a kampányt. Sehol máshol nem lehet hozzájutni ehhez a változathoz. Természetesen egyéb ajándékok is várnak a támogatókra, a támogatás mértékétől függően akár egy eredeti Lakatos-rajzzal is gazdagodhatsz, amit az alkotó személyesen neked rajzol. Jelen pillanatban 85 százalékig teljesült a kampány, egy utolsó hajrát még adjunk neki, hogy kezünkben tudjuk nemsokára tartani a megújult Dobozvárost!
Itt tudod támogatni a kötet megjelenését: Brancs – Dobozváros kampány