Különleges kiállítás nyílt Pécsett a JPM Múzeum Galériában, ahol értelmi akadályozottsággal élő fiatalok műveit mutatták be. A kiállítás résztvevői a Fogd a Kezem Alapítvány művészeti és terápiás foglalkozásain, valamint a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának Art Brut! programjában készítették az alkotásaikat. A Hogy látva lássanak elnevezésű tárlat a Drukker Közösségi Nyomdaműhely közreműködésével valósul meg.
A kiállítás célja, hogy bemutassa ezen fiatalok egyedi látásmódját, miközben a műveket egy professzionális környezetben helyezi el. A szervezők – köztük a kurátorok, Getto Katalin és Móricz Ildikó – azt szeretnék megmutatni a közönségnek, hogy ezek az alkotások nemcsak különleges értéket képviselnek, hanem fontos személyes történeteket és közösségi élményeket is hordoznak.
Heinrich Attila képei a számára megkapó tárgyakat, állatokat és ünnepeket ábrázolják: régimódi autókat, tömegközlekedési eszközöket, néhány háztartási eszközt: kávéfőzőt, órát, izzósort, kapcsolókat. Egyik kedvenc tárgya egy hajvasaló. Amíg születésnapjára megkapta, rendszeresen elzarándokolt a bolthoz, hogy a kirakatban szemlélhesse. Ezeket a témákat évente több százszor lerajzolja.
Heinrich Attila
Tóka Attila állatai egyszerre monolit őslények, szeretett háziállatok és játékos-melankolikus háztömbök. Állandó figuráihoz makacsul ragaszkodik, mert kimeríthetetlen variációs lehetőséget jelentenek számára.
Tóka Attila
Tóka Attila
Tóka Attila
Fehér Anita az Art Brut integrált szemináriumon kezdett el festeni. Nonfiguratív munkáira jellemző az expresszív festészeti technikák használata. A festékanyagot vastagon, energikusan viszi fel a felületre, a folyamatot, a gesztust és a színek erejét hangsúlyozva.
Fehér Anita
Fehér Anita
Ligeti Borbála világos árnyalatú festményei a mindennapi életet, vidéki tájakat, állatokat és embereket ábrázolják. A képek jellemzője a nosztalgia, a harmónia keresése, a személyesség és környezet aprólékos megismerésére irányuló szándék
Pozsgai Eszter
Pozsgai Eszter
Pozsgai Eszter
Pozsgai Eszter
A Fogd a Kezem Alapítvány már évtizedek óta segíti az értelmi akadályozottsággal élő fiatalokat abban, hogy a művészet eszközeivel fejezzék ki magukat. A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Art Brut! integrált szemináriuma szintén támogatja őket, és az itt született munkák az elmúlt években több neves helyszínen, például a budapesti Ludwig Múzeumban is bemutatásra kerültek.
A november 29-én nyílt kiállítás lehetőséget ad arra, hogy az alkotások még több emberhez eljussanak, és megmutassák a fiatalok kreativitását.