Egy trónörökös esetében különösen fontos, hogy utódja szülessen, hiszen így biztosítja a családja hatalmát és a monarchia folytonosságát. Éppen ezért minden hercegi esküvő előtt termékenységi vizsgálaton kell átesni a jövendő hercegnének. Így történt ez Catherine esetében is, akinek a meddőségéről szóló hírek egyáltalán nem igazak.
Mindenképpen fiút kell szülnie!
De a pletykáknál sokkal nagyobb „problémája” van Vilmosnak és Catherine-nek. Mégpedig az, hogy az elsőként fiúgyermekük szülessen. Jelenleg ugyanis egy 300 éves törvény értelmében az első fiúgyermek örökli a trónt, még akkor is, ha van nővére. II. Erzsébet is azért ülhet a trónon, mert nem született öccse, csak egy húga. Brit politikusok azonban felvetették, hogy meg kellene változtatni a diszkriminatív törvényt, mint tették azt Dániában, Norvégiában, Svédországban, így az első gyermek nemre való tekintet nélkül lenne a trónörökös. Csakhogy a brit uralkodó nemcsak Nagy-Britannia, hanem többek között Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Jamaica, a Bahama-szigetek, Barbados uralkodója is, így a trónöröklési törvény megváltoztatását ezeknek az országoknak is el kell fogadniuk. Ausztrália és Kanada pedig már jelezték, hogy számukra megfelelő jelenlegi formájában ez a szabály, különben is, van fontosabb dolguk is a helyi politikusoknak.
|
Megválasztják gyermekük nemét?
Catherine-re tehát óriási nyomás nehezedik, muszáj fiút szülnie. Ha így lesz, azzal az utódlási kérdés egy generációval kitolódik, ha nem, akkor alkotmányos válságot idézhet elő, és ki tudja, meddig húzódik majd a vita.
Éppen ezért sokak szerint Vilmos és felesége arra készülnek, hogy megválasszák a gyermekük nemét. Ez a Magyarországon még tiltott, de a világ sok részén engedélyezett eljárás viszonylag egyszerű: a spermiumokat különválasztják egy lombikban, a gyorsabbak a fiú utódot eredményezők, ebből kell aztán egyet mesterségesen beültetni. Így Vilmosnak és Katalinnak 90 százaléknyi esélyük van arra, hogy fiúk születik, aki majd elmondhatja, ő az első uralkodó, aki mesterséges úton fogant.