14 nő, aki közrendűnek született, de királyné lett

L.CS. | 2014. Június 30.
Spanyolországnak történelme során Leticia Ortiz lett az első közrendű, még csak nem is születésű királynéja. Jelenleg a világon egyre több az olyan királyi fenség, aki nem kékvérű társat választ magának.

1. Letícia spanyol királyné

A 42 éves Letizia Ortiz közrendű családban nevelkedett, nagyapja taxisofőr, apja újságíró, anyja ápolónő volt. Ő maga újságíróként dolgozott, amikor megismerkedett Fülöp spanyol trónörökössel. Korábban volt már házas, de csak polgári esküvőt tartottak, így Fülöp elvehette őt feleségül a katolikus egyház áldásával. 2004 májusában házasodtak össze, két gyermekük született, Elenóra és Zsófia infánsnők. Műveltsége, kifinomult ízlése, elegáns és tökéletes viselkedése miatt imádják a spanyolok.

2. Máxima holland királyné

Máxima Zorreguieta Cerruti Argentínában született 1971-ben, befektetési tanácsadóként dolgozott New Yorkban, itt, egy fogadáson ismerte meg Vilmos Sándor holland trónörököst. Csak később tudta meg, hogy herceget szeret, aki annak ellenére feleségül vette őt, hogy Máxima apja az argentin katonai diktatúra alatt miniszter volt – emiatt a parlament csak hosszú vita után engedélyezte a frigyet. Máxima három lányt – Katalin Amália, Alexia, Ariane hercegnőket – szült a monarchiának, a jókedvű, mosolygós, mindig elegáns királyné a hollandok kedvence.

3. Jetsun Pema bhutáni királyné

Dzsigme Keszar Namgyal, a bhutáni Vangcsuk dinasztia ötödik királya, még csak 17 éves volt, amikor találkozott a hétéves Jetsun Pemával. Úgy elolvadt a kislány szépségétől, hogy azt mondta neki, ha húszéves korában még egyedülálló lesz, feleségül veszi. Állta a szavát, 2011 októberében, már mint az ország királya, királynévá tette Jetsunt. A 24 éves uralkodónéért nemcsak a szépsége miatt rajonganak, hanem mert támogatja férjét az ország demokratizálásában, a király 2006-os trónra lépésekor ugyanis Bhután abszolút monarchiából alkotmányos monarchia lett. Gyermekük még nem született.

4. Rania jordán királyné

A világ talán legszebb királynéja 1970-ben, Kuvaitban született palesztin szülők gyermekeként. A Kairói Amerikai Egyetemen üzleti diplomát szerzett. Ezután a bankszektorban, később pedig egy informatikai cégnél dolgozott Ammanban. 1993-ban találkozott későbbi férjével, mégpedig a húga vacsoráján, és még ugyanabban az évben összeházasodtak. Férjével, II. Abdullahhal 1999 óta uralkodik, elsődleges célja országa modernizálása és az életszínvonal növelése. Számos alapítvány és nemzetközi szervezet vezető tisztségviselője, a nők jogainak szószólója, gazdasági fórumok állandó szereplője, a világ egyik legbefolyásosabb asszonyának tartják. Négy gyermeket szült a monarchiának: Husszein trónörököst, Imán és Szalma hercegnőket, valamint Hasim herceget.

5. Charlene monacói hercegnő

Zimbabwében született 1978-ban, apja üzletember, anyja úszóedző. 11 éves korában költözött a családja Dél-Afrikába, ezt az országot képviselte a sydney-i olimpián, ahol ötödik lett a 4 × 100 méteres vegyes váltóval. Férjével, II. Alberttel a 2006-os torinói téli olimpiai játékokon találkozott. 2011-ben házasodtak össze, ezzel ő lett Monaco első asszonya. Bájával, eleganciájával anyósát, Grace hercegnőt idézi. Sokszor tűnik szomorúnak, ezért elterjedt az a pletyka, hogy házassága boldogtalan. Nemrégiben jelentették be, hogy babát vár, a hírek szerint ikreket.

6. Szilvia svéd királyné

Szépségét brazil anyjától, kötelességtudatát német üzletember apjától örökölte az 1943-ban született Silvia Sommerlath. A müncheni olimpián hosztesz volt, mivel több nyelven beszélt, a svéd trónörökös, Károly Gusztáv mellé osztották be, itt szerettek egymásba. Össze akartak házasodni, a svéd király, a trónörökös nagyapja azonban nem egyezett bele. Egy év múlva Károly Gusztáv lépett a trónra, s mint királynak, már senki beleegyezése nem kellett a frigyhez. Szilvia így lett az ország első közrendű királynéja. 1976. június 19-én házasodtak össze, három gyermekük született: Viktória hercegnő, Károly Fülöp herceg és Magdolna hercegnő. Két lányunokájuk van.

7. Szonja norvég királyné

Az 1937-ben született és mindig elegáns Sonja Haraldsen Norvégia első közrendű királynéja. V. Harald király még koronahercegként jegyezte el 1968-ban. Kilenc évig titkolták a kapcsolatukat, mert Szonja polgári származása megütközést kelthetett volna. A koronaherceg azonban közölte apjával, V. Olaf királlyal, hogy vagy Szonját veszi feleségül, vagy soha nem házasodik meg. Ha agglegény marad, ez véget vethetett volna a norvég monarchiának is, mivel Harald volt apja egyetlen örököse. 1968 augusztusában keltek egybe. “Sonja Haraldsenként mentél be a templomba, és Norvégia első asszonyaként jöttél ki” – mondta az özvegy V. Olaf. Az 1991-ben trónra lépett uralkodópárnak két gyermeke született: Márta Lujza hercegnő és Haakon koronaherceg. Öt unokájuk van.

8. Mette Marit norvég koronahercegné

Elvált szülők gyermeke, nincs diplomája, korábban imádott bulizni, leányanyaként nevelte a gyermekét, és felszolgálásból tartotta el magukat. És mint a mesékben, Haakon herceg feleségül kérte őt. Mette felnőtt a feladathoz, nemcsak örökösöket adott a monarchiának, Ingrid hercegnőt, majd Sverre Magnus herceget, de tökéletesen látja el feladatát odahaza és külföldön is. Igen divatosan, de visszafogottan öltözködik, sokat tesz a szenvedélybetegekért és Afrika elesetteiért.

9. Micsiko japán császárné

Soda Micsiko ma a világ egyetlen és Japán első közrendű császárnéja. 1934-ben egy gyáros lányaként született, katolikus iskolába járt, japán irodalom szakon végzett, majd a harvardi és az oxfordi egyetemen tanult. 1957-ben egy teniszpályán találkozott Akihito koronaherceggel, s első látásra egymásba szerettek. 1959-ben házasodtak össze, miután elvégzett egy 75 napos császári tanfolyamot. A hagyományos japán értékeket is megtestesítő Micsiko modern stílusa, kedvessége és intelligenciája révén hatalmas népszerűségre tett szert. Neki köszönhető, hogy a császári család közelebb került az alattvalókhoz, gyakran átöleli az embereket. A tradíciókkal szakítva táncolni járt, divatosan öltözködött, és maguk nevelték három gyermeküket, Naruhito koronaherceget, Akisino herceget és Nori hercegnőt. Micsiko mindig is átérezte helyzetét és teljesítette kötelességeit, számtalan szertartáson és protokolláris eseményen vesz részt, csak tavaly 300 hivatalos vendéget fogadott. 

10. Maszako japán koronahercegné

Maszako Owada egy magas rangú diplomata lányaként 1963-ban született, a Harvardon szerzett diplomát közgazdaságtanból, és karrierje fényesen indult a tokiói külügyminisztériumban. 1993-ban ment férjhez a trónörököshöz, miután Naruhito koronaherceg öt évig udvarolt neki, és kétszer visszautasította őt. Sokszor küzdött depresszióval, ez egyetlen lányuk, Aiko hercegnő születése után hatalmasodott el, részben azért, mert nem sikerült fiú utódot világra hoznia, illetve mert Maszako nehezen tudott hozzászokni a világ legrégebbi, 2600 éves uralkodódinasztiájában szokásos szigorú rendhez. Miután sógornője, Kiko hercegnő – a császár másodszülött fiának felesége – fiút szült, így biztosítva a trónutódlást, Maszako is megkönnyebbült, és egyre többet mutatkozik nyilvánosan. Küzdelmei a japánok Diana hercegnőjévé tették őt.

11. Lalla Szalma Bennani marokkói királyi hercegnő

Marokkóban a király feleségét nem hívják királynénak, így VI. Mohammed király feleségének a neve Lalla Szalma marokkói királyi hercegné. Egy tanár lányaként látta meg a napvilágot, mérnöki diplomát szerzett, majd dolgozott is a szakmájában. Hogy mikor és hogyan találkozott a királlyal, azt homály fedi. 2002. április 12-én házasodtak össze, két gyermekük született: Mulaj Haszan koronaherceg és Lalla Hadídzsa hercegnő. A király 15 éve uralkodik, ez idő alatt Marokkó társadalmilag és gazdaságilag is sokat fejlődött, így VI. Mohammed elnyerte a “szegények királya” nevet. Felesége rendíthetetlen társa és képviselője, rendszeresen ő utazik királyi esküvőkre, eseményekre családja képviseletében.

12. Mária dán koronahercegné

Édesapja skót származású matematikaprofesszor, ő maga már Ausztráliában, a tasmaniai Hobartban született 1972-ben. Ő lesz a világon az első ausztráliai és az első közrendű dán királyné. A Tasmaniai Egyetemen végzett, majd a reklámszakmában helyezkedett el. A sydney-i olimpia alatt ismerte meg Frigyes dán trónörököst, és fogalma sem volt róla, hogy a férfi egy skandináv ország hercege. Miatta költözött előbb Párizsba, ahol angoltanár lett és dánul kezdett el tanulni, majd pedig Koppenhágába. 2004. május 14-én házasodtak össze, négy gyermekük született: Keresztély trónörökös, Izabelle hercegnő, majd az ikrek: Vince herceg és Jozefina hercegnő. Stílusa, eleganciája, magabiztos fellépése, a gyermekek és jótékonysági alapítványok érdekében végzett munkája miatt a dánok első számú kedvence lett.

13. Kamilla cornwalli hercegné

A 66 éves Kamilla lesz majd az ország első nem királyi és nem is arisztokrata származású királynéja – ugyanis bárki bármit is mond, jogilag királyné lesz, amikor Károly herceg trónra kerül. Kamilla svájci bentlakásos iskolában, majd a londoni egyetem párizsi intézetében tanult, első házasságkötéséig egy lakberendezőcégnél dolgozott. Két gyermeke és öt unokája született már. 2005-ben ment feleségül a brit trónörököshöz, azóta egyre nagyobb szeretet övezi jótékonysági munkája miatt. De a tiszteletet leginkább azzal vívta ki magának, hogy mindig diszkrét volt, a háttérben tud maradni, mindenben támogatja és boldoggá teszi a férjét.

14. Mária Terézia luxemburgi nagyhercegné

Maria Teresa Mestre Alvarez 1956. március 22-én született, Kubában. A család ősei között találhatóak egykori konkvisztádorok, észak-amerikai indiánok, de még írek is. 1959 októberében, a kubai forradalom kitörése után Mária és szülei elhagyták az országot, s New Yorkban telepedtek le. Később élt Genfben is, ahol megismerkedett későbbi férjével, a luxemburgi nagyherceggel, akivel ugyanarra az egyetemre jártak. Mária 1980-ban politikatudományból lediplomázott, egy év múlva pedig már menyasszony volt. 1981. február 14-én feleségül ment Henrik trónörököshöz, így ő lett az ország első közrendű nagyhercegnéje. Anyósa, Jozefina nagyhercegné soha nem kedvelte őt a polgári származása miatt, károsnak vélte dinasztikus, diplomáciai és politikai indokokból. A 2000-ben trónra lépett uralkodópárnak öt gyermeke született: Guillaume, Félix Leopold, Lajos Xavér, Sebestyén Henrik hercegek és Alexandra hercegnő. Három unokájuk született.

 

Exit mobile version