Mint az Exatlon, csak ebben sokat lőnek: belenéztünk A Kiképzésbe, a TV2 katonai sport-realityjébe

TóCsa | 2025. Január 10.
Mintha a NER teljes elitje vonult volna fel a Bálnában, akkora katonai felügyelet vette körül az épületet csütörtök késő délután, pedig elvileg csak a TV2 új katonai sport-realityje, A Kiképzés sajtóeseményére érkeztem. Ahol aztán kiderült, hogy több a katona, mint az újságíró és Stohl Bucit a megtört, erős férfiak képe tudja megríkatni.

Szemerkélő esőben szállok le a Bálna melletti villamosmegállóban, és egyből feltűnik, hogy a mélygarázs bejárata előtt két egyenruhás, fegyveres katona őrködik. Átsétálok a Bálna oldalán lévő járdához, egyre több fegyveres tűnik fel. Elhaladok egy kutyás őr mellett, és úgy húzom össze magam, mint egyszeri magyar turista Amszterdamban, aki egészen a reptéri ellenőrzésig jó ötletnek gondolta, hogy visz haza a tatyójában pár vicces sütit a haveroknak.

A helyzet az épületbe belépve sem válik sokkal jobbá. Olyan itt a biztonság, mintha a miniszterelnökünk épp ezen a helyszínen készülne találkozóra az épp aktuális külföldi diktátorral, talán azzal a különbséggel, hogy végül senki nem állít meg, és nem néznek bele a hátizsákomba, hogy elrejtettem-e benne sutyiban egy Molotov-koktélt. (Spoiler Alert: NEM) Abban csak titkon tudtam reménykedni, hogy senki sem akar rajtam személyes bosszút állni a S.E.R.E.G. kritikámért.

Katonás rend, szigor és Stohl András a sajtótájékoztatón (fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A nagy Bucimentés

A meghívóm egyébként egy új reality sajtóeseményére szólt, és bár azt tudtam, hogy jelen lesz Stohl András is, de minden művészi és showmani teljesítménye elismerése mellett sem gondoltam rá soha olyan emberként, akit ilyen erőkkel szükséges védelmezni. Tény, hogy A Kiképzés egy úgynevezett katonai sport-reality, de ettől még igencsak meglepő volt, hogy felérve a mozgólépcsőn

a száz főre eső egyenruhások száma nagyjából 90 volt

, legalábbis a korai érkezésemkor, amikor rajtam kívül csak néhány lézengő civilt, meg a kávéról és frissítőkről gondoskodó felszolgálókat láttam. Később ez az arány talán 70-30-ra módosult, továbbra is jelentős egyenruhás előnnyel. Csakhogy érzékeltessem a hangulatot, lőttem odabent egy partifotót.

Katonás hangulat a sajtótájékoztatón (a szerző felvétele)

Némi sajtos pogácsa (hát újságírók vagyunk) majszolása után megkezdődött az esemény, hirtelen mindenki a Bálna ablakához tapadt. Páncélozott katonai járművek álltak meg az épület északi bejárata előtt, fegyveres, a sisakjukon GoPro kamerát viselő katonák ugrottak ki belőle, majd valamilyen általam nem ismert alakzatban berontottak az épületbe. A parancsnokuk üvöltött egy „Behatolás! Előre” mondatot, majd egy hanggránát robbanása töltötte be hallójáratainkat, és a különítmény tagjai villámgyorsan az összegyűlt tömeg közepén kommandóztak. Jó fej módon azért figyeltek arra, hogy egyik öltönyös minisztériumi alkalmazott vagy kevésbé jól öltözött újságíró kezéből se verjék ki a jól megérdemelt délutáni cappuccinot.

Az egyenruhások úgy menekítették ki Bucit az épületből, mint minisztert az újságírói kérdések elől, azzal a jelentős különbséggel, hogy Stohl András a harcászati bemutató után visszatért, hogy levezesse a sajtóeseményt, és elmondja, hogy az előző percekben egy kimenekítési akció lebonyolítását láttuk. Ezt az a 24 játékos mutatta be, akiket beválogattak A Kiképzés realitybe, és ott elvégezték a hathetes, intenzív katonai felkészítő tanfolyamot.

Taktikai bemutató a Bálnánál (fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Fotó: Sajtószoba

Fotó: Sajtószoba

Fotó: Sajtószoba

Fotó: Sajtószoba

Fotó: Sajtószoba

A miniszter odalép

Ezután jött a sajtóesemény hagyományosabb része. Levetítettek egy előzetest a január 27-én startoló műsorhoz, majd Stohl Buci bemutatta az újra a terembe masírozó 24 játékost, akik négy rajba rendezve versengenek egymással a műsorban, a kiképzőik, Oravecz Kristóf, Farkas András, Nagy Ádám és Molnár Attila vezetésével.

A műsorról elmondták, hogy hat helyszínen forgatták a kiképzés hat hete során, amiből az egyik külföldön, Szarajevóban volt. Kiderült, hogy a reality gyártását az a Rubin Kristóf – pontosabban a gyártócége – vezényelte le, akinek az HBO A híd című produkcióját is köszönhetjük, így lehet okunk a bizakodásra.

Majd jött a propaganda része: megjelent az eseményen Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Magyarország honvédelmi minisztere is, akit Stohl meglepő módon formátum-tulajdonosként is bemutatott, ezzel is hangsúlyozva, hogy A Kiképzés egy eredeti magyar reality, nem egy licenszelt külföldi műsor. Hogy ez jó vagy rossz hír, majd kiderül.

Még ha ennyire direkten nem is mondta ki, a miniszter szavaiból egyértelműen kiderült, hogy a honvédségnek a részvétel a műsorban elsősorban azt a célt szolgálja, hogy népszerűsítsék a sereget, és többen akarjanak katonává válni.

A Kiképzés attól is más, mint a – mondjuk úgy – civil műsorok, hogy végül minden egyes versenyzőt fel fog emelni, egy bajtársias közösség élményét adja majd, mert ez a honvédség egyik lényege. Megmutatja, amit a mindennapokban is keresünk, a közösséget és annak összetartó erejét

–  mondta Szalay-Bobrovniczky, majd később hozzátette azt is, hogy ebben a műsorban mindenkit össze fognak törni, akit össze kell törni. Újabb bújtatott adóemelés formájában? – jutott eszembe a mondat után a kérdés, de inkább elhessegettem ezt az irreális gondolatot.

Eldicsekedtek még azzal, hogy a 24 játékosuk közül rengetegen csatlakoztak a területvédelmi állományhoz, és olyasmi is elhangzott, hogy

ez a műsor a legényekből férfiakat farag

, bár ehhez talán hatékonyabb kiképzést jelentene megpróbálni pár hónapig megélni közmunkáért járó bérből. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf rendet tart (fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Exatlon – Military változat

Végül, de nem utolsósorban egy vetítés következett, ahol belehallgathattunk a Megasztár-győztes Gudics Máté által énekelt harcias/hazafias főcímdalba, majd válogatott jelenetek következtek az első néhány epizódból. Az újságírókat megkérték, hogy ne spoilerezzenek, mert különben Leopard tankokkal hajtanak át a házukon, de a látottak alapján annyi nagyjából elmondható, hogy az Exatlon military változatával állunk szemben, ahol katonás csapatot próbálnak faragni a nyápic civilekből, és bár egyik kiképző sem emlékeztet az Acéllövedék című film legendás R. Lee Ermey-jára, de ha kell, azért tudnak kellően szúrós tekintettel nézni és durván fejet leordítani.

Az Exatlonnal ellentétben itt nem csilivili épített pályákon kell random feladatokat elvégezni, inkább katonás, életszerű kiképzési helyzetekben kell helyt állni, például ki kell menteni egy mély sárba ragadt, szállítmánnyal megpakolt katonai terepjárót, vagy megpakolt ládákkal kell rohanni egy harckocsi mögött, tartva a jármű tempóját.

A Kiképzés játékosai teljes harci díszben (fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Úgy fest, a Magyar Honvédség abból a szempontból már tényleg átlépett a XXI. századba, hogy a magukat elsíró játékosokat nem alázzák meg extrán az elejtett könnycseppekért, a kudarcért nem jár lecseszés, inkább egy

a kudarc olyan dolog, amiből tanulunk

mondat, és már ennyiből is látszik, hogy a műsorban látható emberi dráma működőképes lesz.

Ehhez a drámához a hátteret pedig a honvédség biztosítja, akik láthatóan tesznek arról, hogy az újonnan beszerzett drága játékszereikkel sokat villoghassanak. Itt nyoma sincs a leselejtezett szovjet technikának, ha valahol, akkor A Kiképzésben valamiért nem a keleti, hanem a nyugati haditechnikát istenítjük.

Ha a műsorban nem lesz idegesítően túltolva a honvédségi propaganda, A Kiképzés a látottak alapján tényleg szórakoztató lehet azoknak, akik már a Játék határok nélkült és az Exatlont is szerették, és nincs ellenükre, ha játék közben folyton katonásan ordítoznak és viszonylag sokat lőnek/robbantanak.

A Kiképzés január 27-től kezdve lesz látható a TV2 műsorán.

Kiemelt fotó: Sajtószoba

Exit mobile version