Nektek is szokta mondani gyerekkorotokban a nagymamátok vagy az anyukátok, hogy ne üldögéljetek a hideg kövön, mert jól felfáztok? Nálunk ez gyakori mondat volt, és persze a húgommal sose vettük komolyan, egészen addig, amíg felnőtt nők nem lettünk. Akkor értettük meg igazán, mit is üzent a nagymamánk. Amikor először “fázol fel” úgy istenigazából, akkor azonnal megfogadod, hogy sosem veszel fel haspólót, soha többet nem ülsz le szórakozottan a lépcsőre fröccsözni.
Pedig nemcsak azt kéne ilyenkor megfogadni, hogy ezentúl bundabugyiban mész mindenhova, hanem azt is, hogy szex után is jobban vigyázol magadra. Ha rákeresel az interneten, kiderül, hogy a hideg csak részben oka a felfázásnak, a hólyaghurutot ugyanis baktériumok okozzák. Nőknél sajnos a hüvelyből a közeli húgycsőnyíláson át könnyen feljuthatnak a hólyagba a gyulladást kiváltó baktériumok.
- Tudtad? A hüvelyi pH “karbantartásával” meg is lehet előzni a bajt. Egy tejsavas hüvelykrémmel visszaállíthatjuk az egészséges állapotnak megfelelő pH-t.
Sajnos a gyakori szex erőteljesen ingerelheti a húgycsövet. A hüvely nem steril környezet, számos mikroorganizmus, köztük a bélből származó Coli baktériumok népesítik be. Az anatómiai viszonyok – a hüvely- és húgycsőnyílás közelsége – miatt ezek a baktériumok az aktus során könnyedén bejuthatnak a húgycsőnyílásba és onnan egyenesen a hólyagba.
- Szex után pisilj! Ez azért fontos, hogy a hólyagba esetleg bejutott kórokozókat “kimosd” onnan.
Az együttlét során a hüvely baktériumflórájából a húgycsőbe olyan mikroorganizmusok kerülhetnek át, amelyek a hólyagba feljutva és ott elszaporodva gyulladást okozhatnak. A szerelmes éjszakák után ezért érezheted a felfázás jellegzetes tüneteit: gyakori vizelési ingert, alhasi görcsöket és égő érzést a hólyag ürítésekor. A kezdeti, hirtelen fellépő, kellemetlen tüneteket enyhe esetekben növényi gyógyszerrel lehet csillapítani.
Ha erős az immunrendszered, nagyobb eséllyel kerülnek el a fertőzések. Adunk néhány tippet az immunrendszer erősítésére:
- Egyél vitaminokban, ásványi anyagokban és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag élelmiszert!
- Egyél sok zöldséget és gyümölcsöt!
- Fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás és pihenés.
- A rendszeres sport, a friss levegőn való séta is hasznos.
- Alkoholt csak mértékkel igyál!
- Ne dohányozz!