A változókor általában a negyvenes életévek közepe felé kezdődik. A folyamat során a női hormonális rendszerben jelentős átalakulás zajlik: fokozatosan megszűnik a petefészkek hormontermelése, emiatt eleinte rendszertelenné válik, majd idővel végleg elmarad a menstruáció. Ez természetes folyamat, így az is természetes, hogy a hormonszint változása számos kellemetlenséget tud okozni.
Jól ismert tünetek egyebek között:
- izzadás, kivörösödés,
- hőhullámok,
- nyugtalanság és alvászavarok,
- súlygyarapodás,
- hüvelyszárazság és ahhoz társuló tünetek,
- depresszió, hangulatingadozás.
A hormonhiányra logikus válasznak tűnhet a hormonpótlás, ám ez nem mindenkinél lehetséges. Sok nő amúgy sem szívesen szed hormonokat, ódzkodva az ilyen típusú készítmények lehetséges mellékhatásaitól, ehelyett inkább megbízik a növényi hatóanyagokban. Sokféle növény – például a vöröshere, a lencse, a napraforgó vagy a rozs – tartalmaz úgynevezett fitoösztrogént, ami ugyan nem hormon, viszont a szervezetben az ösztrogénreceptorokra hatva mégis „ösztrogénszerű” hatást kelt. Vagy a poloskavész, aminek hatóanyagai nincsenek hatással az ösztrogénérzékeny szövetekre, mégis hatékony tünetcsökkentők a klimax idején.
Mit tehetünk még? Vegyük fel a harcot a klimax ellen, hormonmentesen!
Depresszió és álmatlanság ellen
A lelki nehézségekre is találunk gyógyírt a természet patikájában: az orbáncfű például támogatja az idegrendszer harmonikus működését, így segít úrrá lenni a változókori hangulatingadozásokon, sőt még az alvásra is jó hatással van. A citromfű nyugtató, feszültségoldó hatású, a macskagyökér pedig úgyszintén bevethető álmatlanság ellen.
Merjünk beszélni a problémáinkról! Szervezzünk barátnős programokat, iratkozzunk be tanfolyamra, keressük a lehetőségeket, amelyek erősítenek és feltöltenek!
Úszógumik ellen, az erős csontokért és az egészségünkért!
- Nagyon fontos a rendszeres testmozgás: válasszunk olyan mozgásformát, amiben örömünket leljük, ami feltölt. Ilyen lehet a jóga, a tánc vagy a csapatsportok.
- A kiegyensúlyozott étrend, a kalcium- és D-vitamin-tartalmú élelmiszerek pozitív hatással lehetnek a csökkenő hormonok okozta panaszokra. A bevitt kalória mennyiségének mérséklésével, illetve a rostdús gyümölcsök, zöldségek és sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával szintén tehetünk a kellemetlen tünetek ellen. A sok zöldség és gyümölcs mellett fogyasszunk halat és olívaolajat is. Vigyünk be kevesebb szénhidrátot, tartózkodjunk az édességektől, a csípős ételektől, illetve a sok sótól: használjunk helyette inkább zöldfűszereket. Lehetőség szerint szakítsunk a dohányzással.
- Változókorban az alacsonyabb ösztrogénszint a bőr kiszáradását, a kötőszövetek rugalmasságának csökkenését okozza. Hidratáljuk magunkat belülről is, naponta igyunk meg minimum 8-10 pohár vizet!
Éljük meg a nőiességünket változókorban is!
Sokan félve gondolnak a menopauzára, és rengeteg nő van, aki a változókorba lépve szinte eltemeti magát, és önsajnálattal eltelve mélyen elmerül önmaga és ifjú évei gyászolásában.
DE! Tanuljuk meg szeretni a testünk változásait, legyünk úrrá a klimax testi-lelki tünetein!
- Vessük be az életkorunknak megfelelő arc-, bőr- és hajápolási praktikákat, merjünk tanácsot kérni szakemberektől, akik esetleg egy-egy szépészeti beavatkozásban is segíthetnek.
- Keressük a lehetőségeket, a kihívást, amelyek erősítenek és feltöltenek bennünket, hogy újra megtalálhassuk önmagunkat.
- A család támogatása sokat segít a változókorban lévőknek, hogy túljussanak a nehézségeken. Az őszinte beszélgetések után a klimaxos nő környezetében élők is jobban alkalmazkodnak majd a helyzethez, és emberi kapcsolataik ugyancsak javulhatnak.