Ezért ne vedd félvállról az alvást: a szépséged és az egészséged múlhat rajta (x)

hirdetés | 2024. November 01.
Ugye, veled is előfordult már, hogy egy halaszthatatlannak vélt feladat, egy jó sorozat vagy egy izgalmas csevej miatt az alvásidődön spóroltál? Egyszer-egyszer beleférhet, mi azonban nem javasoljuk ezt hosszú távon. Az alvás ugyanis nem csupán kellemes időtöltés – az egészségünk és a szépségünk múlhat rajta!
Ezért ne vedd félvállról az alvást: a szépséged és az egészséged múlhat rajta (x)

Mi, nők hajlamosak vagyunk túlhajszolni magunkat. „Ezt ma mindenképp befejezem!” „Csak még egy epizódot megnézek.” „Ne menj még, olyan régen beszélgettünk!” Ismerős, ugye? Mindannyiunkkal előfordult már, hogy késő estig fennmaradtunk, hogy befejezzük a munkát, vagy mert túl izgalmas volt a társaság. Nem véletlen azonban, hogy a felnőttek számára 7-9 óra alvás az ajánlott: ha rendszeresen ennél kevesebbet alszunk, annak komoly következményei lehetnek. Rövid távon talán kibírjuk, de hosszú távon bizony megfizetjük az árát!

Alvás nélkül nincs egészség

Alvás közben nemcsak mi, hanem a testünk is megpihen. Az agyunk feldolgozza az összegyűjtött információkat, a szerveink regenerálódnak, és az egész szervezetünk feltöltődik. Ha jól alszunk, másnap frissen és energikusan ébredünk, jobban bírjuk a stresszt, könnyebben tudunk koncentrálni a feladatainkra, és van is energiánk elvégezni azokat. De mi történik, ha rendszeresen megrövidítjük az alvásidőnket? Ilyenkor fáradtan ébredünk, ingerlékenyek leszünk, kevésbé tudunk fókuszálni, és egyre nehezebbnek tűnik megbirkózni a mindennapi kihívásokkal. Ez azonban csak a pillanatnyi veszteség. A tartós alváshiány ugyanis növeli a vérnyomást, gyengíti az immunrendszerünket, hosszú távon szív- és érrendszeri betegségekhez, cukorbetegséghez, sőt, akár depresszióhoz is vezethet.

Aludj eleget, hogy formában maradhass!

Igen, jól olvastad. Matthew Walker alváskutató szerint, ha rendszeresen keveset alszunk, könnyebben hízunk, és nagyobb eséllyel válunk inzulinrezisztenssé vagy cukorbeteggé is. Az alváshiány ugyanis nemcsak fáradttá és stresszessé tesz minket, hanem az anyagcserénket is felborítja. Ilyenkor a szervezetünk több stresszhormont termel, ami fokozza az étvágyunkat – főleg a szénhidrátban gazdag ételek iránti vágyat. Ettől nemcsak a súlyunk gyarapodhat, hanem az anyagcsere-betegségek kockázata is megnő. Ráadásul, ha állandóan fáradtak vagyunk, hajlamosabbak lehetünk az olyan káros szenvedélyekre is, mint a túlzott koffein- vagy nikotinfogyasztás, ami még tovább rontja az alvásminőségünket.

Így előzheted meg a bajt

Ha te is magadra ismertél, ideje változtatni néhány szokásodon! Úgyis azt mondják, hogy mi, nők szeretünk gondoskodni – hát gondoskodjunk magunkról is!

  1. Első lépésként próbáljunk meg minden nap ugyanakkor lefeküdni, még hétvégén is. A rendszeresség ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy a bioritmusunk megfelelő legyen, mi pedig minden reggel kipihenten ébredjünk.
  2. Fontos, hogy kialakítsuk a számunkra ideális alvási környezetet: legyen a szobánk sötét, csendes és hűvös, és lehetőleg kerüljük az esti képernyőzést.
  3. Mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk tudatosan. Ezzel nemcsak a vágyott alakot érhetjük el és őrizhetjük meg, de a pihentető éjszakákhoz is hozzájárulunk. A kettő pedig – ahogy az előbb említettük is – egymástól nem független.

Segíthetnek a gyógynövények is

Ha ezek nem hoznak enyhülést, és egy-egy nehezebb, feszültebb időszakban átmenetileg szükségünk lenne egyéb segítségre is a nyugodt éjszakákhoz és nappalokhoz, fordulhatunk a gyógynövényekhez is. A macskagyökeret, a komlót és a citromfüvet már régóta alkalmazzák a népi gyógyászatban nyugtató, altató hatásuk miatt. Ezek kivonatát tartalmazza a Sedacur forte. A Sedacur forte növényi gyógyszer, amely előnyös gyógynövényi hatóanyag-kombinációjának köszönhetően nappal oldja a feszültséget, este segíti az elalvást, éjszaka pedig nyugodt alvást biztosít. Vény nélkül vehetjük meg a patikákban, és nincs negatív hatással a napközbeni koncentrációnkra, illetve az autóvezetéshez szükséges készségeket sem befolyásolja.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!

 

 

 

Exit mobile version