Az ünnepek közeledtével érdemes odafigyelni az egészségünkre, hiszen az őszi-téli időszakban amúgy is megemelkedik a fertőzések száma. Ráadásul az ünnepek előtti túlóra, a pihenés hiánya és a rohanás sem tesz jót az immunrendszerünknek.
“A felső légúti hurutok – amelyek többsége vírusos eredetű – szezonális megbetegedésnek tekinthetők, hiszen a nedves hidegben hamarabb megfázunk, ráadásul az ünnepek alatt sokkal több emberrel találkozunk, akiknek átadhatjuk a fertőzést, illetve el is kaphatjuk tőlük. Érdemes ilyenkor fokozottan figyelni a személyi higiéniára, mindenkinek külön zsebkendő, külön törölköző javasolt, kerülni kell a zsúfolt helyeket különösen akkor, ha már megfáztunk” – mondta Dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész, audiológus főorvos a hazipatika.com-nak.
Legyünk következetesek! Előzzük meg a bajt!
Ne hagyjuk ki az edzéseket. Találjunk időt arra, amikor el tudunk menni sétálni, kirándulni a családdal, barátokkal. Figyeljünk rá, hogy ne maradjanak el a rohanásban egyes étkezések, hiszen egy-egy kihagyott ebéd is le tudja gyengíteni az immunrendszert! Táplálkozzunk választékosan, rendszeresen, sok zöldséggel és gyümölccsel kiegészítve a napi menüt!
Ha a szervezetünk úgy kívánja, pihenjünk!
Legfontosabb, hogy merjünk otthon maradni, ha valóban rossz a közérzetünk, különösen, ha hőemelkedésünk vagy lázunk van. Ilyenkor ki kell feküdni a betegség első fázisát, hiszen ez lehet a gyors gyógyulás kulcsa.
Fontos a megfelelő folyadékbevitel
Figyeljünk a napi folyadékbevitelre. Hidratálásra a legjobb választás a víz, a tea, az erőleves vagy éppen a száz százalékos gyümölcslevek, az alkoholt és a koffeines italokat azonban kerüljük.
C-vitaminra fel!
A C-vitamin bizonyítottan erősíti az immunrendszert, fokozza az ellenállóképességet a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Növeli a fehérvérsejtek számát, amelyek a szervezetet támadó kórokozók, fertőzések ellen védekeznek. A legfrissebb kutatások szerint, ha náthásak vagyunk, ha nem, naponta 500 mg C-vitaminnál felesleges többet elfogyasztani.
“Az orrdugulás és az orrváladék termelésének csökkentésére érdemes orrspray-t alkalmazni és váladékoldót használni, valamint forró italokat fogyasztani, amelyek egyszerre képesek enyhíteni a megfázás gyakori tüneteit: a hurutos köhögést, a fájdalmat és a lázat, az orrdugulást. A forrót itt azonban idézőjelben kell érteni, hiszen a nagyon forró nem tesz jót a toroknak, ellenben a kellemesen meleg igen” – emelte ki a szakorvos.
Fontos a cinkbevitel!
A cink hatékony segítség lehet a megfázás megelőzésére és kezelésére, ez a fontos ásványi anyag ugyanis megzavarja a nátha kialakulásáért leggyakrabban felelős rhinovírusok szaporodását.
Párásítsunk!
A nátha könnyebben kialakul azáltal, hogy az orrunk nem jut elég nedvességhez. Ha a környezetünk levegője túl száraz – ami fűtésszezonban gyakran előfordul –, akkor a szaglószervünknek sokkal erősebben kell dolgoznia azon, hogy a belélegzett levegőt párásítsa, vagyis előfordulhat, hogy az immunvédelem nem működik optimálisan, hiszen a száraz levegővel van az orr elfoglalva. Ilyen esetben pedig a felső légúti megbetegedéseket okozó vírusok könnyebben bejuthatnak.
Dr. Amy Brown tüdőgyógyász a Huffpostnak tett nyilatkozatában kifejti, érdemes odafigyelni, hogy a lakás páratartalmát 35-45% között tartsuk – ehhez egy pár ezer forintos páramérő hasznos segítség lehet –, ugyanis sem a túl magas, sem az alacsony páratartalom nem tesz jót az egészségnek.
Brown arra vonatkozóan is adott tanácsot, hogyan lehet az orrot gyorsan párásítani, ezáltal elkerülni, hogy bejussanak a kórokozók, és megfázásos tüneteket produkáljunk: az egyik ilyen a gőzfürdő, a másik a sóoldatos orrspray-k alkalmazása. Emellett azt javasolja, hogy kerüljük a túlzottan illatosított termékek használatát.