Orrnyálkahártya: ezért kell télen jobban vigyázni rá

nlc | 2024. December 02.
Ha erre ügyelünk télen az orrunkkal kapcsolatban, lerövidíthetjük, vagy el is kerülhetjük a megfázást!

A nátha, avagy rhinitis az orrnyálkahártya gyulladásos megbetegedése, amit vírusos vagy bakteriális fertőzés egyaránt okozhat, de kiválthatja akár allergia is. Télen is védeni kell az orrunkat, mivel az orrnyálkahártyánk épsége kiemelten fontos a fertőzések megelőzésében. Az orr nemcsak a szaglásban játszik fontos szerepet, hanem a kórokozók és a szennyeződések távoltartásában is.

Az orrnyálkahártyát télen többek között a fűtés, a száraz levegő, hideg, a szél, de még a légszennyezettség is károsíthatja.

(Fotó: Getty Images)

Ha megőrizzük épségét, nagyobb eséllyel kerülhetjük el a betegségeket!

Tartsuk be a szabályokat!

A nyálkahártyánk 30 százalék alatti páratartalomban kiszárad, érzékennyé válik. Ebben az esetben a testünk fokozza a lokális vérkeringést, több váladék termelésére ösztönözve az orrnyálkahártyát, ami aztán így orrduguláshoz vezethet. Emellett az orrszárazság apró sérüléseket, azokon keresztül orrvérzést is okozhat. A sérült orrnyálkahártya nem tudja megfelelően ellátni védelmi funkcióját, szabad utat engedve a felső légúti fertőzéseket okozó vírusoknak, szárazzá válhat a torkunk is, ami éjszakai köhögést is kiválthat. Ezért is fontos, hogy figyeljünk az orrnyálkahártyánkra, és gondoskodjunk arról, hogy ne száradjon ki a hideg, száraz téli levegő ellenére sem.

Tipp: Az orrnyálkát védhetjük gyógyszertárban vény nélkül kapható orröblítők, orrspray-k vagy orrcseppek segítségével. Érdemes tartósítószermentes terméket választani, amely nem okoz további irritációt.

Exit mobile version