Borscs
A cékla jótékény hatásairól hosszasan értekezhetönk, de most az ízére fókuszálunk. Ezerarcú zöldség, ezerféle étel készíthető belőle, télen leignkább az orosz eredetű borscsot érdemes. Íme:
- 1 kg marhahús, például farok és szegy vegyesen, mehet mellé csont is
- 30 dkg sárgarépa és fehérrépa – csíkokra vágva
- 40 dkg cékla – csíkokra vágva, reszelve, kinek hogy
- 30 dkg káposzta
- 1 vöröshagyma – finomra aprítva
- 1-2 babérlevél
- 8 deciliter paradicsomlé
- tejföl a tálaláshoz
A húst feltesszük főni annyi vízben, amennyi ellepi, mehet mellé a hagyma és a babérlevél. Eközben a sárgarépát, a fehérrépát és a káposzát felvágjuk, majd lepirítjuk olajon, és felöntjük a paradicsomlével. Hagyjuk, hadd puhuljon meg. A céklát felvágjuk, egy harmadik lábosban olajat hevítünk. Rádobjuk a céklát, szinte égetjük, majd felöntjük némi fehérborecettel, aminek köszönhetően a cékla megőrzi sötét színét. Erős, ecetes illat szökik fel a lábosból, ha ez enyhül, felöntjük a céklát annyi vízzel, ami ellepi, és puhára pároljuk. Amikor mindhárom lábosban megpuhultak a főnivalók, összeöntjük a tartalmukat, összeforraljuk, és kész vagyunk. Forrón tálaljuk, tejföllel ízesítjük, rozskenyeret eszünk mellé.
Sütőtők krémleves
Létezik tejszínes, joghurtos, kókusztejes variáció, van aki gyömbérrel, akad aki csilivel ízesíti, egyesek kurkumával, vagy éppen zsályával. A hagyma és a tök mellett szokás még sárga- és fehérrépát is rakni a lébe, vagy akár krumplit. De mi nem bonyolítunk, a plusz íz a tálalásnál érkezik.
- 1 kg sütőtök
- 2 fej hagyma
- vaj
- tejszín
Tetszőleges mennyiségű vajon üvegesre pároljuk a hagymát, rádobjuk a felkockázott tököt (aki szeretné, nyugodtan süsse meg előtte, “füstösebb” lesz a végeredményt), és felöntjük annyi vízzel (vagy csirkealaplével), amennyi ellepi. Ha megpuhult, ízlés szerinti mennyiségű tejszínt teszünk bele, összeturmixoljuk, és visszamelegítjük, de már ne forrjon. A levest tányérba merjük, olívaolajat csepegtetünk a tetejére, frissen őrölt borsot teszünk rá, esetleg pirított tökmagot, bacont. Mind, mind más világ, még ha a leves ugyanaz is. Füstölt Maldon sóval is nagyon működik.
Scsí
Egy másik orosz leves, amit már a 9. században is főztek. Legfőbb alkotóelemei a savanyított és a friss káposzta, illetve a marhahús. Szokás belefőzni répát, fehérrépát, esetleg paszternákot, de létezik olyan orosz recept, amiben szó nincs húsról, csak halról és káposztáról. Egy valami viszont biztos: mint a borscsnál, itt is jó sok tejfölt tesznek a tányérba.
- 1 kg marhahús, például szegy és lapocka vegyesen
- 50 dkg savanyú káposzta
- 50 dkg friss káposzta
- 2 fej hagyma
- majoranna
A húst az apróra vágott hagymával és kevés sóval feltesszük főni annyi vízben, amennyi ellepi. Egy másik lábosban olvasztott vajra dobjuk a kétféle káposztát, kevés vízzel felöntjük, és félig megpároljuk, ekkor áttesszük a húshoz. Lassú tűzön főzzük, 20 perccel a gáz lezárása előtt hozzáadunk tetszés, ízlés szerinti majorannát. A tányérban telfölt teszünk rá.
Cassoulet
Ejtsd így, hogy kaszulé, de szokás úgy is hívni, hogy francia sólet, amit pont olyan pepecs megcsinálni, mint a hagyományos, zsidó eredetű sóletet (arra itt egy recept). A cassoulet Franciaországban nagyjából olyan, mint nálunk a halászlé: régiónként változik az elkészítés módja, de ha még szűkebbre vesszük, akkor nagyjából azt is mondhatjuk, hogy egy rendes francia háztartásnak megvan a “világ legjobb cassoulet” receptje. Lehet, hogy az alábbi, bár ez inkább “kezdőknek” való, és viszonylag könnyen elkészíthető:
- 1 kg fehérbab
- 1 kacsacomb
- 80 kg birkahús, esetleg sertéscomb
- 30 dkg jó minőségű kolbász
- 10 dkg húsos szalonna
- 2 fej vörös-, 1 fej lilahagyma
- 50 dkg (pucolva ennyi) sárgarépa
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 4 nagy paradicsom
- libazsír
- fűszerek: bors, kakukkfű, zsálya
Olvasszuk ki egy edényben a libazsírt, és adjuk hozzá a húsokat, a szalonnát, a hagymát és a fokhagymát. Pirítsuk le, kapjon barna színt. Ekkor adjuk hozzá a paradicsomot, a répát és a fűszereket – ha lehet, kakukkfűből és zsályából frisset használjunk. A beáztatott babot főzzük félpuhára, öntsük le róla a vizet, és helyezzük vaslábosba vagy cserépedénybe. Adjuk hozzá a húst. A kolbászt pirítsuk meg libazsíron, ezt is adjuk a keverékhez, végül az edényt tegyük be 150 fokra, és mininum két órára a sütőbe.
Ez egy másik, jóval macerásabb recept haladóknak.
Osso bucco
Észak-olasz étel, rém egyszerű elkészíteni, egy jó vasedény, és jó minőségű hús kell hozzá.
- 1,5 kg borjúcsülök, de csonttal
- olívaolaj és vaj
- 2 szál sárgarépa
- 2 fej hagyma
- 2 zellerszár, vagy egy negyed zeller
- kakukkfű, ízlés szerint
- 3 dl fehérbor, de ne legyen savas, ne legyen karakteres
- só, bors
- 3 dl csirkealaplé
- 2 csokor petrezselyem
Felmelegítjük az edényt, olajat és vajat teszünk bele, a húst lisztbe forgatjuk, sózzuk, és mehet a lábosba. Lepirítjuk mindkét oldalát, kivesszük, félretesszük. A lábosba bort öntünk, majd ha forr, mehet bele a zöldség, később a kakukkfű. Visszatesszük a hússzeleteket, felöntjök az alaplével és a maradék borral, majd a legkisebb gázrózsán, a legkisebb lángon főzük jó másfél-két órát. Néha nézzük meg, hogy van-e elég lé alatta, ha nincs, akkor pótoljuk. Ha megpuhult, készen vagyunk. Kenyér, vagy polenta is jó köretnek.