Falbavágó praktika
Előfordul, hogy az évek folyamán a könnyűbeton falban kilazul egy tartócsavar, amit — például, ha a konyhaszekrény felső elemét tartja, nem tudunk máshová tenni. Ugyanazon a helyen kell megerősítenünk: a falban.
1. A könnyűbeton fal (ugyanúgy, mint a régi kohósalak fal) porózus és puha, nem könnyű beleerősíteni a csavart, ráadásul néhány év múlva ki is lazulhat, különösen, ha eredetileg is túl nagy lyukat fúrtunk neki.
2. A megoldás az, hogy a lyukat erős tömítő masszával betömjük. Egyes masszák esetében előtte be kell nedvesíteni a lyuk belsejét. A befújáshoz használjunk hajlítható szívószálat, így nem kerül víz a szemünkbe.
3. Ilyen munkához erős tömítő masszára van szükség. Nyomjunk ki azonos mennyiséget a szilárdítóból meg a ragasztóból, és addig keverjük a két komponenst, amíg egyenletes színt nem kapunk.
4. A masszát gyorsan kell felvinni, mert pár perc múlva már megszilárdul. Kis műanyag lappal tömjünk masszát a lyukba, nyomjuk be mélyen és tömjünk utána, amíg csak többet már nem vesz fel.
5. Csavarjunk a tiplibe csavart (körülbelül egy centiméter mélyen), majd nyomjuk be az új tiplit csavarostul a lyukba, lehetőleg gyorsan, tekintve, hogy a tömítőanyag igen rövid idő alatt megszilárdul.
6. A csavar üljön szorosan a tipliben, s csak annyira lógjon ki, amennyire a szekrény akasztófüléhez kellő kampó szokott. Ugyanilyen fontos, hogy a tipli széle viszont semmiképp ne lógjon ki a lyukból.
7. Ha a lyukat sikerült teljesen betömni a masszával, akkor a tipli helyre csavarása során némi tömítő massza kibuggyant a lyukból. Szedjük le a fölösleget a spachtlival, vagy osszuk szét egyenletesen a lyuk körül.
8. Hagyjuk a csavart a tipliben, amíg a tömítő massza teljesen megszilárdult. Nézzünk utána a használati utasításban, hogy ez mennyi időbe telik. Csak ekkor vegyük ki a csavart és csavarjuk a régi kampót a helyére.
Anyagszükséglet
— kétkomponensű tömítő massza
— műanyag spachtli
— hajlítható szívószál
— új tipli
— csavar
Könyvajánló
A tiplikről bővebben például Hans-Werner Bastian: Rögzítéstechnika című könyvéből tájékozódhatunk. (Cser Kiadó, 84 oldal, 1494 Ft, vevőszolgálat:
06–1–386—9019).