A mûanyaghulladék hasznosítása

nlc | 2001. Július 16.
A Tiszai Vegyi Kombinát Rt. sajtótájékoztatón mutatta be új mûanyaghulladék-feldolgozó technológiáját. A több mint 10 évi kutatómunkával kidolgozott eljárás újból hasznosítható ipari alapanyaggá alakítja azt a vegyes mûanyaghulladékot, amelyet eddig csak elégetni vagy lerakni lehetett. Az újrafeldolgozás végterméke egy új anyag: a Syntumen.

Egy jobb műanyag

Székely Tamás, a TVK Kutató Központjának tudományos vezetője olyan eljárást dolgozott ki, amelynek segítségével a vegyes műanyag-hulladékokból értékes, újból felhasználható anyagot lehet előállítani. Az ily módon iparilag előállított anyag bár hasonlít a műanyagra, mégis alapvetően más tulajdonságú, minőségét tekintve a műanyag (tehát egy szintetikus polimer) és a bitumen (vagyis kőolaj lepárlási maradék) közti sajátságot mutat. A vegyes műanyaghulladék hagyományos feldolgozása (darálás, profilgyártás) és a belőle gyártott termékek felhasználása egyaránt nehézségekbe ütközik, többnyire csak a fajtatiszta műanyagok újrahasznosítását tudják megoldani. A lakosság által szelektíven gyűjtött vegyes műanyaghulladékból – mégha kellőképpen tiszta is – gazdaságtalan az újrahasznosítás. A vegyes műanyaghulladékból gyártott termékek (szőlőkaró, köztéri pad) felhasználása és eladhatósága korlátozott. A fenti technológia viszont a műanyaghulladék égetésének egy lehetőségévé válhat, mivel az összetételre tekintet nélkül eszi

a papír-, fém- és hasonlóktól mentes, de akár nyolc-tízféle műanyagfajtát különböző összetételben tartalmazó vegyes hulladékot.

Az új építőanyag

A Syntumen révén – akárcsak a fémek, a papír vagy az üveg – a műanyagok felhasználási ciklusa is megtöbbszörözhető. Mindez új fejezetet nyithat a szelektív hulladékgyűjtésben is. A TVK szerint az anyag olcsóbb, mint

az elsődleges műanyagok, ugyanakkor műszaki tulajdonságai sok tekintetben felülmúlják azokét, és a felhasználási lehetőség sokrétű.

Az eddigi vizsgálatok szerint az aszfalthoz adagolva megnöveli az útburkolat szilárdságát, hő- és fagyás-, valamint kopásállóságát.

Az építőiparban szigetelő anyagként, illetve a tetőfedéllemez gyártásához használható. Továbbá kitűnő ragasztóanyag, melynek segítségével

a szénporból brikett, a kohászatban keletkező olajos vasrevéből pedig újból beolvasztható anyag készíthető.

Itt az új technológia

A TVK tiszaújvárosi üzemében már dolgozik az évi 1500 tonnás kapacitású gépsor, melyet rövid időn belül 20-25 ezer tonnás kapacitásúvá kívánnak bővíteni. A gépsor már fogadja a kommunális gyűjtésből származó hulladékot, szeptembertől pedig a helyi önkormányzattal és a kommunális szolgáltatóval Szentendrén kezdenek szelektív hulladékgyűjtési programot. A lakosság itt üdítős és mosószeres flakonokat gyűjt majd elkülönítve – mosás és öblítés nélkül. A lakossági vegyes műanyaghulladék esetében azért vannak szezonális jellegtől függően olyan anyagok, melyek leválogatása és anyagtiszta feldolgozása (granulálása) kifizetődő.

A maradék is feldolgozható

A szalagról le nem válogatott anyagból (maradék), mely az összes feldolgozott hulladék felét képezi, készülhet a SYNTUMEN, vagy mehet brikettálás után cementgyári égetésre. A technológia

a műanyaghulladék feldolgozásában biztató eredményeket hozhat. Meg kell vizsgálni azonban

az egyes hulladékká váló anyagok teljes életciklusát, és ez alapján dönteni arról, hogy érdemes-e a teljes mennyiséget vegyes műanyagként feldolgozni, vagy ésszerű gazdasági és környezeti szempontok szerint anyagában újrahasznosítható anyagfajták leválogatása után csak a maradékot “syntumentálni”.

Exit mobile version