Mi az, amin egyáltalán nem lehet spórolni? Tankönyveket biztosan kell venni idén is, ami egy alsótagozatos esetében 2000-4000 forinttal terheli a családi költségvetést, felső tagozatban már 5000-6000 forinttal, középiskolában pedig 8-10 ezer alatt nem lehet számolni. Bár az Oktatási Minisztérium idén is ad tankönyvtámogatást (ez évben fejenként 2390 forintot), ebből a szülők általában semmit sem látnak, mivel az iskolák egyáltalán nem, vagy csak részben adják oda a szülőknek az erre fordítható összeget. Legtöbbször másra, mondjuk könyvtári könyvek vásárlására fordítják ezt a pénzt.
A tankönyvekhez jönnek az egyéb járulékos szükségletek – amiken már lehet spórolni, de nem minden esetben érdemes. Ilyenek az iskolatáska, a füzetek, a tolltartók, tornaruhák, tornacipők, ollók, ceruzák és még sorolhatnám. Ezekből nem kell a legdrágább, ha a szülő nem követi mindenben az aktuális divatot, nagyjából 10 ezer forintra lesz szükség – természetesen az akciós boltokban.
Rövid – a szülők körében végzett – felmérésünk eredménye úgy lenne összefoglalható: olcsó húsnak híg a leve. Úgy nem érdemes spórolni, hogy mindenből a legolcsóbbat vesszük meg, mert hamar kiderül, hogy vehetünk új cipőt, új táskát az egy hét alatt szétszakadt helyett. A megkérdezett szülők egyöntetű véleménye szerint érdemes a hipermarketekben próbálkozni, mert ők megengedhetik maguknak, hogy alacsonyabb áron kínálják a jobb minőséget, de ott sem érdemes a legolcsóbbat és legjobb ajánlatot vásárolni.
Megéri viszont hosszú távra gondolkozni: iskolatáskából érdemes márkás és minőségi terméket venni, ami kitart pár évig (és így be is hozza az árát). Jó tipp a tankönyvek vásárlására, hogy nem érdemes az utolsó percre halasztani, viszont kifejezetten érdemes az iskolában megvenni, mert az iskolák a támogatásnak és kedvezményeknek köszönhetően néhány száz forinttal olcsóbban adják ugyanazt a tankönyvet, mint mondjuk az Október 6. utcában.
Íme egy statisztika: