A gyermekek mindenek elõtt!

nlc | 2001. Szeptember 08.
A világon 600 millió gyermek él nyomorban, a fegyveres konfliktusok áldozatainak 90%-a nõ és gyerek, 300 000 gyerek vesz részt katonaként fegyveres harcokban, évente 2 millió kislány nemi szervét csonkítják meg a hagyományokra való hivatkozással.




Ez csak néhánya az UNICEF-re, az ENSZ Gyermekalapra háruló feladatok közül, melynek célja, hogy a világ több, mint 160 országában folytatott tevékenysége során elősegítse a gyermekek életben maradásához és fejlődéséhez szükséges alapvető jogok, így:

• az egészségügyi alapellátás,
• a tiszta ivóvíz, 
• az alapfokú oktatás,
• a gyermekek jogaira vonatkozó információk,
• háborúkban és katasztrófákban gyorssegély és pszicho-szociális rehabilitáció biztosítását. 





“Az UNICEF programjait kizárólag kormányok önkéntes hozzájárulásaiból és magánadományokból finanszírozzák. Az UNICEF Nemzeti Bizottságai, amelyek civil szervezetként működnek a világ 37 iparilag fejlett országában, így Magyarországon is, adománygyűjtéssel és UNICEF képeslapok értékesítésével segítenek előteremteni a Gyermekalap programjainak anyagi hátterét.

Az ENSZ Közgyűlésének megbízásából, az UNICEF fellép a gyermekek jogainak védelmében, közreműködik a gyermekek alapvető szükségleteinek kielégítésében, valamint a képességeik kiteljesítéséhez szükséges lehetőségek megteremtésében.
Az UNICEF tevékenységét a Gyermek Jogairól szóló Egyezmény rendelkezései vezérlik. Arra törekszik, hogy a Gyermekjogi Egyezményben foglaltak etikai normává váljanak az élet minden területén.
Az UNICEF munkáját a pártatlanság és a megkülönböztetéstől való mentesség jellemzi. Működése során elsősorban a leghátrányosabb helyzetben lévő gyermekeket és a legrosszabb helyzetű országokat támogatja.
Az UNICEF programjai keretében elősegíti a nők és a leányok egyenlőségének megteremtését, támogatja teljes részvételüket társadalmuk politikai, szociális és gazdasági fejlődésében.”


(Részlet az UNICEF Végrehajtó Tanácsának határozatából)


Az elmúlt évtizedek eredményei

Kormányokkal és a civil társadalommal együttműködve, az UNICEF fontos területeken ért el áttörő eredményeket.
Az elmúlt évtizedekben 

•  felére csökkent a világon a gyermekhalandóság, 
•  a széleskörű védőoltás kampányoknak köszönhetően 85%-kal kevesebb kisgyerek hal meg kanyaróban,
• 70%-kal nőtt azon háztartások száma a fejlődő országokban, ahol jódozott sót használnak. Évente 12 millió gyerek menekül meg így a szellemi fogyatékosságtól, melyet a jódhiányos táplálkozás okoz.
Exit mobile version