Ezen az oldalon érdekesnek, hasznosnak vélt információkkal szolgálunk, számokban kifejezve. Ezek mindig a legfrissebb ENSZ statisztikák alapján készülnek.
A XX. század végére sem sikerült felszámolni a világ háborús konfliktusait. Csaknem fél évszázad után ismét harcok színhelyévé vált Európa. Ma a járványos betegségek mellett az erőszakos cselekmények, a háborús öldöklések szedik a legtöbb gyermekáldozatot. A civil lakosságot soha nem érte annyi atrocitás, mint ebben a században, mivel ma már nem a harcmezőkön folynak a csaták, hanem a városokban és a falvakban. Az emberek elveszítik otthonaikat, ingóságaikat, gyerekek, asszonyok és öregek válnak a bosszú áldozataivá. Az elmúlt évtizedek során a gyerekek már nemcsak a háború áldozatai, hanem egyenesen célpontjai lettek.
A felnőttek áldozatai
Az elmúlt évtized fegyveres konfliktusainak gyermekáldozatai:
– meghalt 2 millió gyermek
– súlyosan megsérült vagy maradandó károsodást szenvedett 6 millió
– hajléktalan maradt 12 millió fiatalkorú
– árván maradt, vagy családjától elszakítottak több mint 1 millió gyermeket
– lelkileg sérült gyermek: 10 millió
– a menekültek mintegy 5%-a olyan gyermek, akit családjától elszakítottak
– körülbelül 300000 a világon besorozott gyermekkatonák száma.
A taposóaknák, mint ahogyan egy tábornok találóan megjegyezte, a legtökéletesebb katonák, mert láthatatlanok, fáradhatatlanok, sokáig harcképesek és biztosra mennek.
Egy taposóakna telepítéséhez 3-10 dollárra,
felszedéséhez 300-1000 USD-re van szükség.
1975 óta a taposóaknák 1 millió embert öltek vagy nyomorítottak meg, többségükben civileket.
– az áldozatok egyharmada 15 év alatti gyerek volt.
Az UNICEF támogatja a taposóaknák gyártásának, exportjának és telepítésének tiltásáról szóló egyezményt, amelyet 1997-ben 123 ország írt alá Ottawában. Ennek ellenére az aktív taposóaknák száma nem csökkent. Az UNICEF beszerzéseinél bojkottálja azokat a cégeket, amelyek fegyverek, taposóaknák gyártásában vesznek részt. Az UNICEF a fegyveres konfliktusok színhelyén a gyermekek oltásával, a folyamatos orvosi ellátás fenntartásával, egészséges ivóvíz és nagy tápértékű élelmiszerek biztosításával, az elszakadt családok egyesítésével, a lelkileg sérült gyermekek rehabilitálásával és az oktatás folyamatos fenntartásával igyekszik könnyíteni a civil lakosság szenvedésein.
Sok kicsi sokra megy! Már néhány száz forinttal segíthetsz a rossz körülmények közt élő, vagy háborús konfliktusok következményeitől szenvedő gyerekeken!! (Az adatok az UNICEF beszerzési árait jelölik.)
Számokban:
165 Ft elegendő egy adag rehidráló sóhoz, amivel egy kisgyermek a kiszáradásos haláltól menekülhet meg.
245 Ft-ért egy egyszerű sztetoszkóppal láthatnak el egy szülésznőt, aki ezzel biztonságosabbá tehet sok száz szülést.
142 Ft három darab A-vitamin kapszula ára, amely egy éven keresztül megvéd egy gyermeket a vakságtól.
1030 Ft egy takaró ára.
3540 Ft-ból egy gyermek teljes immunizálásához szükséges felszerelés (injekciós tű, fertőtlenítőszer) és oltóanyag beszerezhető.
1310 Ft-ért megoldható egy egész család szennyvizének kezelése.
35400 Ft szükséges ahhoz, hogy egy 250 fős lakóközösség tiszta ivóvízhez juthasson pumpás kút felállításával.
22 Ft 10 db táblakréta ára.
23300 Ft annak a doboznak az ára, amely egy 40 fős általános iskolás diákcsoport és tanára számára a mindennapi tanuláshoz szükséges alapfelszerelést tartalmazza.
Figyelj!
Ha utcán, bevásárlóközpontok közelében és más közterületen találkozol UNICEF képeslapárusokkal, biztos lehetsz benne, hogy ők nem hivatalos megbízottjai a szervezetnek. A UNICEF csak boltokat bíz meg az árusítással. Az viszont kétségtelen, hogy az üzérek mégiscsak segítik a gyerekeket, hiszen megvásárolták a képeslapokat. Ezek ára pedig a szerencsétlen sorsú aprónépet segíti. Szerencsére.