A lakásban talán ez az a helyiség, ahol legjobban ügyelnünk kell a tisztaságra, a higiéniára, nemcsak az esztétikum kedvéért, hanem egészségügyi okokból is. A gyakori használat miatt, eléggé szembetûnõ a koszolódás a lakás eme részén, és itt fordulhat elõ legkönnyebben a baktériumok elszaporodása is.
A konyhában a túl sok pára penészesedést, gombásodást okozhat, ezért gyakran szellőztessünk, és lehetőleg használjunk fedőt a főzéshez. A szokásos portalanításon kívül a konyhában, nedves mosószeres ruhával áttörölve, mindig tartsuk tisztán az asztalt és a munkalapokat. A bútor anyagától függően használhatunk fertőtlenítőszeres oldatot is, de ügyeljünk arra, hogy túl erős tisztítószert, illetve fehérítőt ne használjunk ott, ahol az étel készül, mert mérgező lehet. Időnként nedves mosogatószeres ruhával töröljük ki azokat a szekrényeket, ahol az élelmiszert tároljuk (a ragadós üvegeket is), és hagyjuk nyitva az ajtót, amíg ki nem szárad. Az edénytároló részeket elegendő évente egyszer alaposan kitakarítani.
• A mosogató takarítása függ anyagától is. A rozsdamentes mosogatót folyékony mosogatószerrel, kímélő, konyhai fertőtlenítőszerrel töröljük át időnként. A régi típusú zománcozott mosogatóban ne hagyjunk hosszabb ideig savas kémhatású anyagokat (ecet, salátalé stb.). A mosogatószivacsokat, -rongyokat rendszeresen cseréljük le.
• A csapokról a vízkőlerakódást ecettel vagy citromlével távolíthatjuk el. A lefolyó tisztításának egyik hagyományos módja: szórjunk egy maréknyi háztartási szódát a lefolyóba, majd nagyon forró vízzel öblítsük le.
• A tűzhelyet és a sütőt érdemes minden használat után letakarítani, erre a célra legjobb a meleg mosószeres víz, illetve a kímélő, folyékony súrolószer; a késsel vakarást felejtsük el. Célszerű a mosogatószert pumpás flakonból permetezni, és egy rövid ideig hatni hagyni. Az elektromos főzőlapot csak speciális szerrel takarítsuk, a kerámiás lapokat pedig nedves ronggyal és kevés tisztítószerrel. A takarítási időből lefaraghatunk, ha a sütőben alufóliával vagy fedővel lefedjük az ételt.
• Ha a konyhában van szagelszívónk, ne felejtsük el a zsírszűrőt cserélni benne. A hűtőszekrényt is kéthetente tanácsos nedves ronggyal kitörölni, a mélyhűtőt pedig évente egyszer olvasszuk le. A mikrohullámú sütőbe tegyünk meleg vizet és egy szelet citromot, hagyjuk felforrósodni, amíg gőz nem keletkezik, majd száraz ronggyal töröljük át a sütő belsejét.