Variációk egy témára

Vári Dorottya | 2001. Október 15.
Úti célunk lehet akár egy szép magyarországi város, vagy fürdõhely, elutazhatunk egy európai nagyvárosba, választhatunk nyugodt kisvárost, vagy egy romantikus tengerpartot. Extravagánsok akár túlélõtúrára vagy raftingolni is nekiindulhatnak.




Ez az a szerencsés periódus az életünkben, mikor még megvan bennünk a hajlandóság arra, hogy mindent szépnek lássunk. Így szinte eltörpül annak jelentősége, hogy szállásunk egy 5 csillagos luxusszálloda, (amit azért valljuk be, nem nehéz elviselni), egy motelszoba, szerencse folytán egy ismerős két hétre kiürülő lakása, vagy pedig egy kemping hevenyészetten felállított sátra.
A nászút megnevezés gavallérosan nem utal az út illendő hosszára, nem így van ez a mézeshetekkel. Az ott csücsülő többesszám valahol vágyainkat tükrözi. Legjobb lenne, ha ez az utazás sose érne véget, de legalábbis több hetes lenne.





Egy belevaló nászút tehát minimum két hetes, de a variációk itt is végtelenek. Pénztárcánktól, karrierista hajlamainktól, az előző házasságból származó gyerekek számától, illetve a hátrahagyott állatok tűrőképességétől függően az út hossza 2 nap és egy hónap között ingadozik. A nászút tervezett és letöltött hossza sem mindig egyezik. Gondolok itt például egyik családtagomra, aki az egyhetes nászút harmadik napján hajthatatlan tettvágyára és munkakedvére hivatkozva hazahajtotta feleségét a hegyekből. Megfontolás tárgya lehet az is, hogy mikor kerüljön sor az utazásra. Filmekbe illő jelenetet produkálhatunk, ha rögtön az igen után a repülőtérre hajtatunk. Pénzügyi helyzetünk normalizálódását várva, némileg késleltethetjük az utat.





Kicsit bizarrnak tűnhet az a szempont, hogy hányan is indulnak útnak. Alapesetben ketten indulnak, és ketten érkeznek. Romantikus esték kettesben – és a hazaérkező kis család nemsokára új taggal bővül. Ahol jut kettőnek, jut négynek is ősi igazság szem előtt tartásával egyesek négyesben indulnak neki. Ennél már csak az viccesebb, mikor az ifjú pár egy egész buszravalót gyűjt össze jó barátaiból, és édesharmincasban telnek a felejthetetlen napok.

Azt mindenesetre leszögezhetjük, hogy egyedül nem illik elindulni. Nekivághatunk busszal, repülővel, hajóval vagy autóval. Ma már egyik utazási forma sem jelent külön misztikumot, bármelyiket választjuk is, utunk könnyen kalandtúrává válhat. Gyenge idegzetűek vagy csak saját adottságaikban bízók egyszerűen biciklire vagy lóhátra is pattanhatnak.





A nászút jellegét erősen meghatározza az a tényező, hogy hányas számot viseli. Az első nászút még kirobbanó és felhőtlen, míg a sorszámozott utak már némileg higgadtabbak. Egy ilyen út előnye viszont a rutinosságban rejlik.

Végül a nem elhanyagolható anyagiak. Szép gondolat egy fiatal pár közös spórolt pénzét feldobni erre az útra. Ha azonban ilyen nincs, sokak számára megfontolandó idősebb és korán kiábrándult fiatalabb hölgyismerősök tanácsa, miszerint már eleve úgy kell választani, hogy az életünkben előtérbe kerülő illető egyszemélyben legyen az anyagi háttér is. Életrevalóbbak kipréselhetik a nászútravalót az esküvő teljes összegét álló, már amúgy is leégett szülőktől. Számtalan módon tölthetjük a mézesheteket, de legalább egyszer érdemes kipróbálni.
Exit mobile version