A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.
Részletes leírás
Valószínûleg kevesen vannak, akik még nem találkoztak otthonukban huzatos ajtóval, ablakkal. A nyílászárók szigetelése talán az egyik legjobban elhanyagolt területe a lakások, házak karbantartásának, holott e könnyû és viszonylag olcsó mûvelettel a fûtésszámlát akár harmadára is csökkenthetjük.
A tok szigetelése
A nedvesség és a hőingadozás hatására a különböző anyagok másképpen viselkednek, ami a fal és a tokkeret között repedéseket is okozhat. A hézagokat legegyszerűbben a kereskedelemben kapható szilikonpasztákkal lehet tömíteni. A szilikon időjárásálló, rugalmas, nem zsugorodik, és az épületrészek mozgását is jól kiegyenlíti.
Hogyan szigeteljünk?
A munka megkezdése előtt a rések széléről el kell távolítani a laza részeket, a szűkebb szakaszokat pedig – a jobb kötés érdekében – ki kell tágítani.
Ezután a szigetelőanyagot – az egyik saroktól kezdve – egyenletesen húzzuk, ügyelve arra, hogy ne keletkezzenek fedetlen sávok.
Közben a már kitöltött fúgát mosószeres vízbe mártott ujjunkkal simíthatjuk el.
Az ajtó-, ablakszárnyak javítása
Ha az ajtó,vagy az ablak „húz”, nem kell rögtön a barkácsboltokba sietni. Sokszor a pántok megfeszítésével, a nyíló részek beállításával, meg lehet oldani a gondot.
Gyakori, hogy a keret és a szárny párhuzamos élei „elmásznak” egymástól, így az egyik oldalon, vagy a sarkoknál eltérő hézag keletkezik. Ebben az esetben a sarokpántok kijjebb- vagy beljebb csavarásával a hiba megszüntethető.
Olykor az ajtólap saját súlyától megereszkedik, amelyet nem csupán a felső élnél növekvő hézag jelezhet. Ekkor a megoldás az, hogy a sarokpántra megfelelő méretű alátétet helyezünk, mely az ajtó lapját megemeli.
Végül, ha mindez kevés, a kereskedelemben kapható különböző profilú gumicsikokkal lehet a réseket eltömíteni.
A vásárlás előtt papírlap vagy gyurma segítségével meg kell állapítani a hézag szélességét, majd a megfelelő méretű tömítőanyagot ragasztással vagy szegeléssel tudjuk a helyére illeszteni.
Sajnos ezek a munkák nem nyújtanak látványos eredményt, így az első sikerélményekre akár ősz végéig, az első fűtésszámla megérkezéséig is várni kell.