A vizet melegen kell tartani, erre a célra legalkalmasabb egy akváriumi fűtőtest, melyet lehetőleg úgy helyezzünk el, nehogy azt a teknősök csapkodásukkal összetörjék. A víz hőmérséklete 22-26 fok közt alakulhat. A száraz rész fölé lógassunk be egy melegítőlámpát, mert a legtöbb vízi teknős szívesen sütkérezik órák hosszat a melegben.
Érdemes utánanézni a megfelelő szakkönyvekben, hogy teknősünk pontos faját megállapítsuk, már csak azért is, mert lehet, idővel kinövi férőhelyét. Példaként a ma oly divatos keselyűteknős kifejlett korában 70-90 cm hosszú s 100 kg. De a szinte minden üzletben kapható vörös fülű ékszerteknős nőstényei kifejletten 30-40cm hosszúságot is elérhetnek.
Táplálásukra felhasználhatók a nyers zöldségfélék, mint az uborka, saláta, fűfélék, gyümölcsök, s ritkán állati fehérjére is szükségünk van, így adhatunk neki lisztkukacot, túrót, főtt tojást. Takarmányukat hintsük meg hetente vitamin porral (állatkereskedésekben, gyógyszertárakban beszerezhető), s gondoskodjunk róla, hogy napfény rendszeresen érje testüket.
Kattints a képre! |
A legjobb, ha tavasztól őszig a mediterrán fajokat a szabadban tartjuk, így biztosítva a megfelelő ellenálló-képességet. Amennyiben nem tudjuk a szabadban tartani teknőseinket, feltétlen szerezzünk be számukra uv-lámpát, mely pótolja a napsugaraknak a szervezetre gyakorolt jótékony hatását.
S nem utolsó sorban figyelembe kell venni a megfelelő törvényi rendelkezéseket, mert sok tartása engedélyhez kötött.
Amennyiben lelkiismeretesen gondozzuk állatainkat, s nem holmi megunásig ajnározott játékszernek tekintjük, úgy igen magas kort érhetnek meg. Nem ritka az apáról fiúra öröklődő teknős, de 15-20 évvel általánosan számolhatunk.