A griffmadár

nlc | 2002. Szeptember 10.
Szintén egy csodás elõlény, mint a mi mondavilágunkból ismert turulmadár. Egy görög történetíró "szárnyas szörnyek"-nek nevezi a griffeket, amikor leírja, hogy azok szüntelen háborúságban állnak.






Kattints a képre!
Más források is ugyanilyen pontatlanul fogalmaznak, mesés madaraknak nevezik hosszú füllel és kampós csőrrel.
A legrészletesebb leírás talán a sokat vitatott Sir John Mandeville-től származik.

„Ebből az országból (Törökországból) majd Baktria földjére indulnak az utazók, ahol is sok gonosz és álnok ember él, s földjükön gyapjat hozó fák vannak, akárha juhok volnának, és ruhát szőnek belőle. E földön víizilovak is vannak, melyek hol szárazföldön, hol a vízben élnek, egyik felük ember, a másik ló, és ha tehetik, csakis embert esznek. E fölödön sok griff él, több, mint másutt; egyesek szerint a testük eleje sas, a hátulja pedig oroszlán, s ez megfelel az igazságnak, mert valóban ilyen az alakjuk; csakhogy a griffmadár teste nyolcszor nagyobb, mint az oroszláné, és százszor erősebb, mint a sas.





Hiszen nem kétséges, hogy fel tud vinni a fészkébe egy paripát a hátán ülő lovassal egyetemben, s hogy felröpít egy pár ökröt is, ekéstül, tudniillik akkora karmok vannak a lábán, mint egy-egy ökörszarv; a griff karmaiból egyébiránt ivókupákat készítenek ott, a bordáiból pedig íjakat.”
Exit mobile version