Egy kis törõdés

nlc | 2002. November 15.
...És minden a legnagyobb rendben. De hát azért vesz az ember állatot magának, hogy gondoskodjék róla, nem?

Napi gondozás





Minden állat, még a legapróbbak is napi karbantartást igényelnek. Naponta cserélj ivóvizet, még akkor is, ha nem teljesen üres az itató. Indulj ki abból, hogy te sem innád meg az állott vizet, és evvel kis rágcsálód sincs másként. Figyelj arra, hogy mindig legyen elegendő rágcsálnivalójuk, és heti rendszerességgel cserélj almot.






Szelídítés

 
Ha azt szeretnéd, hogy kedvenceddel jó barátságban legyetek, minden nap foglalkoznod kell vele. A kezed mindig legyen tiszta, mert a szokatlan, furcsa szagok megijeszthetik az állatot, egyes illatok pedig azt az érzést kelthetik bennük, hogy valami finom rágcsálnivaló csemege került karmaik közé.
Amikor nekilátsz a szelídítésnek, először csak tedd be a kezed a ketrecbe, és adj egy kis időt új szerzeményednek, hadd ismerkedjen veled. Kerüld a hirtelen mozdulatokat, hacsak nem akarod ráhozni a frászt. Gyakran tanácsolják azt, hogy az állatot farkánál fogva emeld ki; saját kis rágcsálód tuti, hogy nem fogja díjazni ötletedet. A legjobb, ha alulról nyalábolod fel őket.


Hazaszállítás





Amikor új otthonba kerül a kisállat, a legbölcsebb megoldás, ha a szállítódobozával együtt helyezed el lakhelyére. Ne ess kétségbe, ha az első napokban nem eszik rögtön a tenyeredből, szüksége lesz némi időre, amíg megszokja új környezetét. Valószínűleg csöndesen megbújik majd dobozában, és eleinte talán csak az éj leple alatt merészkedik elő.
Egyéb hasznos tudnivalók





Egy sor olyan dolog van, ami egy filléredbe nem kerül, mégis kellemes perceket szerezhetsz vele rágcsálódnak. Ilyen például egy kiszuperált wc- papír guriga, ami egészen addig kiváló játékszerként szolgál, míg azt kedvenced cafatokra nem tépi. De addig is építhetsz neki belőle alagutat, labirintust, meglátod, nagyon fogja élvezni a bújócskát.gurigákhoz hasonlóan a mókuskerék (300-500 Ft között mozog az áruk), hajtása is nagy örömet okoz a legtöbb rágcsálónak. Mindig győződj meg arról, hogy megfelelő méretű játékszert vásárolsz. A legjobb, ha küllő nélküli műanyag kereket választasz, mert az sokkal biztonságosabb, mint a küllős változat, ami könnyen becsípheti és lenyisszanthatja kedvenced farkincáját.





Egyes rágcsálók ellenállhatatlan késztetést éreznek a fészekrakás iránt, amihez némi kelléktár is szükségeltetik, tanúsíts hát némi megértést, és lásd el őket puha rongydarabokkal, papírgalacsinokkal, hadd építgessenek belőlük kedvükre. A vattát mindenképpen kerüld, mert az könnyen eltömítheti szájukat, sőt meg is fulladhatnak tőle.





A legtöbb rágcsálónak nevéből fakadóan a nap túlnyomó részét kitevő elfoglaltsága a rágcsálás és a fogak koptatása, amihez szükség van egy megfelelő faágra. Helyezz el tehát tetszőleges mennyiségű rágcsálnivalót a ketrecben, de ne soha ne adj neki holmi jöttment fadarabot (sose tudhatod, milyen élőlények lakoznak benne), inkább szaküzletből szerezd be a kívánatos faeszközt.
Exit mobile version