Van, akit már az oviban kiszemelünk, és akad, aki felnõtt korunkban lép be az életünkbe. Egy biztos: a nõk barátsága más természetû, mint a férfiak baráti kapcsolatai. Megosztjuk egymással gondjainkat, és megfogadjuk a másik tanácsát.
A nők barátsága jóval összetettebb manapság, a huszonegyedik században, mint anyáink, nagyanyáink baráti kapcsolatai voltak. Sokat változott a világ, és ezzel együtt a nők életmódja: egyre később megyünk férjhez, idősebb korban vállalkozunk a gyerekszülésre, több időt töltünk a munkahelyünkön, nyelvórán vagy sportolással. A “barátnőzés” is sokkal nagyobb érzelmi befektetéssel jár napjainkban.
A szabadság varázsa
Akkor érzünk valakit igaz barátunknak, ha azt tapasztaljuk, hogy mellettünk áll, amikor szükségünk van rá. Nem akar bennünket a saját képére formálni, hagyja, hogy olyanok legyünk, amilyenek vagyunk, és úgy éljünk, ahogyan akarunk. Nem akarja megváltoztatni rossz tulajdonságainkat, nem hányja szemünkre hibáinkat. Sokak szerint ez a barátság lényege, és talán éppen az “élni hagyás” miatt működnek jobban és tartósabban a barátságok, mint némelyik férfi-nő kapcsolat. Ez utóbbiakban éppen azt a szabadságot nem adják meg a partnerek egymásnak, amelyet a barátjuk esetében természetesnek tartanak.
Egy tréfás mondás szerint Isten barátainkkal kér tőlünk bocsánatot rokonaink miatt. Míg rokonainkat örököljük, barátnőinket mi választjuk, ezért rajtunk áll, hogy olyat találjunk, akit igazán kedvelünk. A társas kapcsolatok elemzői úgy vélik, a barátnők általában azért értik meg jól egymást, mert hasonló az érdeklődésük és a beállítottságuk. Ez már csak azért is fontos, mert az összetartozás egyik nélkülözhetetlen “hozzávalója” a közös beszédtéma. A csevegés alapja lehet egy jó könyv, egy vicces film, az öltözködés, a gyermeknevelés és természetesen a férfiak, akik szerint a barátnői csacsogás külön műfaj.
Az is előfordul azonban, hogy a barátnők jelleme és érdeklődési köre csöppet sem hasonlít: a kapcsolat ezekben az esetekben azon alapul, hogy a két fél kiegészíti egymást. A bizalom és a felelősségérzet szintén a baráti kapcsolat elengedhetetlen tényezője, hiszen a barátnők lelki társak, megbeszélik titkaikat, gondjaikat, nem ritkán a pszichológus szerepét is betöltik egymás életében.