Védd meg a hõgutától!

nlc | 2003. Június 13.
Miközben a nagy nyári forróságban mi magunk kétségbeesetten keresünk hûs menedéket, néha eszünkbe sem jut, hogy kedvenc kutyánk vagy macskánk lassan hõgutát kap.

Íme néhány ötlet, hogy miként segítsünk állatainknak védekezni a meleggel szemben. Természetesen egyikük-másikuk magától értetődőnek fog tűnni, de mivel a nagy nyári hőségnek még csak a felén vagyunk túl, nem árt átismételni a legalapvetőbb szabályokat sem.


Duplázzuk meg a vízmennyiséget!
A legalapvetőbb lépés, egyszerűen használjunk két itatótálat! Főleg azért, mert előfordulhat, hogy felborul az edény, ami barátunk esetében végzetes is lehet, ha a malőr miatt egész nap „szárazon” kutyagol (vagy macskagol).  Azoknál az állatoknál, amelyek nem jöhetnek be a lakásba, célszerű a kerti csap alá tenni egy nagyobb edényt, magát a csapot pedig egy kicsit nyitva hagyni, hogy egész nap csöpögjön bele a víz.






Ne aggódjunk az étvágyuk miatt!
Csakúgy, mint az ember, az állatok is kevesebbet esznek nyáron, mert testhőmérsékletük fenntartásához kevesebb energiára van szükségük. Ezért ne szaladjunk orvoshoz, ha kedvencünk néha otthagyja megszokott adagjának egy részét a tálban.


Biztosítsunk árnyékot!
A közvetlen napsütéstől gyorsan megemelkedik az állatok testhőmérséklete, ezért macskáinknak és kutyáinknak hűvös helyekre van szükségük, ahova befeküdhetnek a nagy hőség idején, ami megóvja őket a napfénytől. Megteszi a kifeszített pokróc is, egy esernyő, de ha van a közelben árnyékot adó fa, az is megfelel.


Ne sétáljunk kánikulában!
A kánikula idején igyekezzünk úgy végezni a sétáltatásokat, hogy a legmelegebb napszakban otthon maradjunk, viszont egy kicsit korábban illetve később induljunk reggel és este, akkor, amikor hűs a levegő.






Nézzük meg, hol parkolunk!
A hőség idején pillanatok alatt ötven fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet egy zárt autóban. Ezért parkoláskor ne hagyjuk az állatot az autóban. Ha mindképpen bent kell őt hagynunk, próbáljunk árnyékos helyre állni és az autó több ablakát is tekerjük le, hogy a levegő átjárhassa az autót. A kutyát ilyenkor tegyük arra az ülésre, ahol legjobban éri a levegő.

Játsszunk mértékkel!
Különösen azokkal az állatokkal, amelyek egyébként sokat mozognak, előfordulhat, hogy a hőség hetei, hónapjai alatt kevesebbet szaladgálnak, lustábbnak tűnnek. Ilyenkor ne hajtsuk meg őket, sőt ha szükséges, fogjuk vissza őket, hiszen ők nem ismerik saját korlátaikat. 


Mikor van szükség az állatorvosra?
Bár háziállataink megszenvedik a meleget, kis lihegéstől és hideg víztől általában rendbe jönnek. Ha azonban valamiért mégsem sikerült elég hőt leadniuk, könnyen kialakulhat a hőguta. Ilyenkor viszont a lehető leggyorsabban vigyük orvoshoz!

Hőguta esetében az állat testhőmérséklete 40 Celsius fok fölé emelkedik. Az állapotnak jól felismerhető előjelei vannak: erős zihálás, kimerültség és bizonytalan szédelgő járás. Néha a jószág annyira elgyengül, hogy még a fejét sem tudja felemelni.

Az állatoknak a hőgutától agykárosodásuk lesz, de ennél még súlyosabb is lehet a helyzet. Tehát ha hőgutára gyanakszunk, egyből vigyük az állatot az orvoshoz! Tekerjük vizes lepedőbe, dörzsöljük át finoman hűvös, vízbemártott törülközővel. Próbáljuk megitatni, de ne vigyük túlzásba, mert esetleg félrenyelhet és ez az állatoknál azonnali megfulladással jár.

Exit mobile version