Miért jó a lassú fogyás?

nlc | 2017. Május 30.
Ha már fogyásra, sőt életmódváltásra szántuk el magunkat, a legtöbben szeretnénk minél rövidebb idő alatt, minél látványosabb eredményt elérni. Következzen néhány nyomós érv most arra, hogy miért is bizonyulhat inkább a "kevesebb több" elve az egészséges hozzáállásnak a fogyókúrás stratégiákban!

Ma már felmérések és szakmai cikkek sokaságából tudjuk, hogy a drasztikusabb módszerekkel elért sikerek, a “hirtelen bombaforma” jojóeffektusba fullad, amire nem csak a környezetünkben, hanem a hírességek sorában is számtalan példát láthatunk (Jessica Simpson, Janet Jackson vagy akár Tyra Banks szupermodell).

Mindent azonnal?

Az instant megoldások természetesen sokkal vonzóbbak lehetnek, és bár a szaporán leolvadt kilók hasonlóan gyors visszarakódásának kockázataival a legtöbben tisztában vagyunk, mégis sokszor számít ez a kézenfekvő megoldásnak. Hiszen fogyni akarunk, ha lehet azonnal. “-3 kiló 3 nap alatt!, Mínusz két méret egy hét alatt” – ilyen és ehhez hasonló szalagcímek terelnek el bennünket a lassú, cserébe biztos fogyás útjáról.

Pedig ha csak pár percet szánunk a hasonló villámdiéták ellen szóló kristálytiszta tények, érvek figyelembevételére, könnyen előfordulhat, hogy a kicsit hosszabb, cserébe legtöbbször kevésbé önsanyargató, ráadásul hosszú távú eredményekkel járó testátalakítás útja mellett döntünk majd.

Gyors fogyás, gyors kudarc

Táplálkozási szakértők szerint a gyors diéta eredménye nem tartható fenn hosszabb távon, hiszen többnyire a normális, a hétköznapoktól eltérő megoldások, módszerek állnak mögötte. A drasztikusan csökkentett táplálékbevitel vagy a hirtelen napi szinten beiktatott edzőtermi látogatások jól működnek rövid távon, de amikor a hétköznapok terhe, a napi rutin újra begyűrűzik, felülírva az elszánt fogyási szándékot, az eredmény azonnali súlytöbbletben mutatkozik. Kérlelhetetlenül.

A szigorú, kapkodva fogyós időszakainkban ugyanis a szervezetünk többnyire nem kap tápanyagot, miközben a testünk, az agyunk kiéhezve követelné a “magáét”. Az a pont pedig, amikor már elértük a kitűzött ruhaméretet, és fellélegeztünk kicsit, könnyen eljön. Vagyis megadjuk magunkat, átadjuk az irányítást a kiéhezett szervezetünknek, és máris keződik az ördögi kör.

A lassú fogyás előnyei

Bár a lassú, biztonságos fogyás folyamata hónapokig vagy akár évekig is eltarthat, szakértők szerint ez az a módszer, amivel ténylegesen és stabilan elérhetjük az álomalakunkat.
A rövid fogyási ciklusokkal szemben ez a tempó segít fenntartani a súlycsökkenést, majd ha elértük a kitűzött állapotot, következhet a stabilizációs szakasz. A tudatosan átgondolt, vagy szakértői segítséggel összeállított, megfelelő tápanyagokban gazdag diétával ugyanis úgy fogyhatunk – ha nem is azonnal – , hogy egyrészt nem szenvedünk, másrészt kifejezetten a zsírból veszíthetünk.

A villámdiéták során viszont a gyors sikernek messze nem a zsírcsökkenés miatt örülhetünk: ilyenkor rengeteg vizet veszítünk, kiürülnek a szervezetünk szénhidrátraktárai, ahogyan az emésztőrendszerünk is. Vagyis az inspiráló testtömegcsökkenés ellenére a zsír még stabilan ott van, és egy nem átgondolt, szigorú tápanyagmegvonáson alapuló diéta mellett szépen lassan még az izmainkból is veszíthetünk.

Vagyis, ha az új, álomkülsőnket egy életre tervezzük, akkor ne kapkodva vágjunk bele, és soha ne akarjunk egy nap 0,5-1,5 kilogrammnál többet “lefaragni”. Folyamatosan betartott egészséges táplálkozással és tudatosan végiggondolt életmóddal (rendszeres edzés, alvás) egy állandó, könnyen fenntartható ideális testsúly alapjait tehetjük le, leszámolva a jojóeffektussal.

Olvass még többet a fogyásról  az NLCafén:

Exit mobile version