A párizsi metróhálózatot a 200 kilométerével és 16 metróvonalával Európa leghosszabb metróhálózatának tekintik. A 303 állomás között azonban van pár “szellem”-állomás, amelyeket évtizedek óta senki nem használt, amelyek egy része a második világháború óta elhagyatottan állnak, vagy éppen sohasem hozták forgalomba azokat. A Fények és a divat városa életet lehelne ezekbe a metróállomásokba, és élménnyel töltheti meg azokat. E különleges koncepciók ötlete a párizsi polgármesteri székre pályázó Nathalie Kosciusko-Morizet fejéből pattant ki, aki tervében az elhagyatott terek kihasználására fektetné a hangsúlyt, hogy ezáltal új értelmet nyerjenek, és hogy az emberek más emberekkel interakcióba lépjenek.
Habár a tervek megvalósíthatóak, de költségesek, és pár kérdést is felvetnek: a szűk platformok, a villamossínek, a metrószerelvények, a közbiztonság kialakítása mind-mind megnehezítik majd az átalakulást. Párizs egyébként nem az egyedüli város, ahol ilyen koncepció van születőben. Svédországban a Tranebergbron híd belsejében mozit és galériát alakítottak ki, New Yorkban pedig partikat szerveznek az elhagyatott metróállomásokon.
Föld alatti uszoda, opera, kiállítóterem, étterem, nightklub vagy kert? Párizs legújabb koncepciója új értelmet adhat az elhagyatott föld alatti metróállomásoknak.
Forrás és fotók: girst.org