1. Múlandó alkotások, maradandó élmények
Bár a legtöbb művész maradandót szeretne alkotni, Joe Mangrum olyan műveket készít, amelyeket egy könnyű szellő is semmivé tesz. A rendívül látványos, de annál rövidebb életű, színes homokból készült képeket New York közterein csodálhatják meg a járókelők, már ameddig szét nem hordják.
2. Tündérek tánca
Robin Wight brit szobrász alkotásai különös irányt képviselnek a kortárs művészetekben: légies, mozgó tündéralakokat “épít” rozsdamentes acélhuzalokból. További különlegességük e műveknek, hogy minden tündér belsejében elhelyez egy kőszívet, amelyekbe különböző üzeneteket vés.
3. Így lehet egy panelból műalkotás
Mehdi Ghadyanloo iráni művész ötletes és látványos falfestményeket készít Teherán épületein. A művész ezekkel az alkotásokkal dobja fel a betondzsungelt, ahol emberek sokasága él. Több mint 100 épületen láthatóak már a munkái, többek között háromdimenziós falfestmények is.
4. Óriások kertje
Az Atlantai Botanikus Kertben kialakított gigantikus növényszobrok a zöld művészet népszerűsítését tűzték ki célul. A “Képzeletbeli Világok” elnevezésű műegyüttesben találkozhatnak az érdeklődők hatalmas egyszarvúval, óriáslepkékkel, békákkal, majmokkal, kígyókkal és a Föld Istennő majdnem 8 méter magas alakjával is.
5. Dzsungel a belvárosi forgatagban
A német művész, Nikolaj Arndt azért járja a világ városainak utcáit, hogy egy kis mulatságot csempésszen a hétköznapokba. A sokszor lehangoló járdákon és utakon elképesztő élményeket varázsol 3D-s hatással. A látványos képek főszereplői életre kelt vadállatok, például cápák vagy tigrisek.
6. Ég és föld összekötve
A grandiózus Cloud Arch egyelőre még csak tervben létezik, de már most, három évvel az építése előtt lázba hozta Sydney-t. Az 50 méter magas acélboltív több mint 9 millió ausztrál dollárból épül fel a japán Isigami Junja terve alapján, és az ausztrál város egyik forgalmas utcáját köti majd össze az égbolttal.
7. Mega-tájarckép ismeretlen múzsáról
Jorge Rodriguez-Gerada kubai–amerikai tájművész egy ismeretlen belfasti kislány monumentális portréját készítette el. Másfél éves tervezés és 4 heti kivitelezés után végül 11 hektárnyi területen készült el a különleges arckép. A “Wish” című alkotáshoz 30 000 facöveket, 2000 tonna földet és 2000 tonna homokot használtak fel.
8. Legyünk mocskosak és szabadok!
Joo Heng Tan háromszoros homokszobrász-világbajnok furcsa kampányt hozott össze: arra ösztönözte a gyerekeket, hogy lépjenek ki a burokból, fedezzék fel a világot, és nyugodtan merjenek piszkosak lenni. A 18 tonna homok felhasználásával alkotott művek egyben azt is sugallják, hogy merjünk önmagunk és szabadok lenni.
9. Emberek másképp
A spanyol származású művész, Pejac, sziluettjein egyes embereket örökít meg életük különböző pillanataiban és pózaiban. Még különösebbé teszi a művészetét az, hogy az alakok közül van, akit életnagyságban ábrázol egy háztetőn, van, akit pedig miniatűr változatban ablaküvegen táncolva.
10. Élővilág feketében
DaLeast nemcsak hódítja, hanem sokkolja is a világot. A kínai művész meghökkentő rajzai a világ minden táján fellelhetők, többek között Svájcban, Franciaországban, Izraelben és Ausztráliában. Egyesek futurisztikusnak, mások elrettentőnek tartják alkotásait, mind a különös ábrázolási mód, mind pedig a használt színek miatt.
11. Jangce folyó az aszfalton
A világ legnagyobb és leghosszabb háromdimenziós hatású utcafestményét készítették el egy kínai egyetem diákjai. Egy 365 méteres útra festették fel a rekordnak számító alkotást 20 napon át. A “Fiatalság ritmusa” címre hallgató kép a Jangce folyót ábrázolja, és 2500 négyzetméternyi területet foglal el.
12. Különös párosítás: fém és növény együtt
A Mosaicultures néven futó montreali kiállításon sövényekből és különböző növényekből készült szobrokat mutattak be. A több mint negyven alkotás kétszáz művész munkájának nyomán jött létre, akik hárommillió növényből, virágból dolgozták ki a hatalmas, élő műveket, fémmel és drótkeretekkel megerősítve azokat.
13. Kávézz a természetben!
Arkadij Kim orosz művész alkotta meg a világ legnagyobb, kávébabból készült portréját. Az alkotáshoz több mint egymillió kávészemet használt fel. A moszkvai Gorkij parkban bemutatott, “Awakening” névre hallgató, ehető képet különböző színű kávészemek alkotják, 30 négyzetméteren, 180 kilós súllyal.
14. Szellemek nyomában
A New Yorkban élő művésznő, Swoon kreativitása messze felülmúlja a hagyományos értelemben vett művészet fogalmát. A lerobbant épületeken, fáskamrák ajtaján, omladozó falakon ábrázolt emberi alakok különlegességét az adja, hogy szinte hátborzongatóan, szellemszerűen jeleníti meg őket.
15. Kilométeres utak homokfestményeken
Főként a közép-amerikai országokban hagyomány, hogy a húsvéti ünnepek tiszteletére homokból, fűrészporból és virágokból készítenek műalkotásnak is beillő “szőnyegeket” az utcákon, amelyeken a húsvéti menet alkalmával végigsétálnak. Az alfombrasnak nevezett művek egyenként akár több mint egy kilométeresek is lehetnek.
16. Élet a pusztulásban
Aszfalton átvonuló tevekaraván, láncon egyensúlyozó kötéltáncos, heverésző macska a faág árnyékán. OakOak munkáinak célja, hogy vidám alkotásaival viccessé varázsolja Franciaország lerobbant, ronda városrészeit. Számára nem egy tiszta vászon a kiváló alapanyag, hanem egy korhadt fa, egy repedés az aszfalton, vagy egy omladozó ház.
17. Sztárok szivárványban
Eduardo Kobra a legismertebb brazil utcai művész. Nemcsak különös látásmódjával hívja fel magára a figyelmet, hanem azzal is, hogy képei mindegyikéről ismert emberek köszönnek vissza. Hatalmas házak falán ismert emberarcok és alakok lelhetők fel a szivárvány minden színében, többek között Einstein, Abraham Lincoln vagy John Lennon.
18. Megelevenedett múlt
Leon Keer köztereken készít 3D-s festményeket. Ha nem vigyázunk az utcán sétálva, könnyen beleeshetünk az egyiptomi fáraók sírkamrájába, vagy nekiütközhetünk egy harcba induló, aszfalton életre kelt agyag hadseregnek. A műveinek többsége történelmi jellegű, így akár élő történelemórának is beillik egy-egy munkája.
19. Műalkotások szemétből
A legtöbb képzőművész az alapanyagait szakboltokból szerzi be, akad azonban olyan is, aki a szeméttelepen guberál utánuk. A Dél-Dakotában élő John Lopez szobrait elhasznált és tönkrement háztartási eszközökből, fémhulladékokból készíti, megelevenítve a cowboyok idejét.
20. Horror a nyílt utcán
Mark Jenkins sokkolja a járókelőket morbid alkotásaival: fej nélküli, száradni kiakasztott emberi test az utca közepén; szökőkútba fejjel beleállt férfi; nyilvános szemeteskukába betuszkolt női felsőtest. A művész így próbálja felhívni az okostelefonjaikba beleragadt járókelők figyelmét arra, hogy az élet körülöttük zajlik, nem a közösségi oldalakon.