Magyarországon a második világháború után minimálisra csökkent a külföldre utazás lehetősége, amivel együtt járt a hazai turizmus fejlődése is. Sorra-rendre épültek a ’60-as, ’70-es években a betonkocka alakú szállodák Soprontól a Balaton vidékén át egészen Debrecenig. A szocializmusban az üdülés egyet jelentett a szakszervezeti beutalókkal, amiket természetesen a szakszervezeti szállodákban lehetett beváltani. Én például életemben egyszer voltam a szüleimmel nyaralni – 1987-ben, a hajdúszoboszlói Barátság szállóban töltöttünk el két hetet, ami nekem kisgyerekként olyan volt, akár egy egzotikus utazás.
De repüljünk vissza az időben egy kicsit többet, a hetvenes évekig, amikor fénykorát élte a szocialista turizmus. Lássuk, hogy nézett ki akkoriban egy modern szálloda, és milyenek voltak a korszerű szállodák szobái.
Azt, hogy teljesen egy kaptafára készültek a hotelek akkoriban, öt, az ország öt különböző részén álló hotel képével mutatnánk meg először is:
A székesfehérvári Hotel Alba Regia (Fotó: Fortepan)
A Hotel Dombóvár komor kockaépülete (Fotó: Fortepan)
A Hotel Körös Békéscsabán (Fotó: Fortepan)
A Hotel Aero Budapest 9. kerületében (Fotó: Fortepan)
A keszthelyi Helikon Hotel - külön felhívnánk a figyelmet a modern, spirál alakú feljáróra. A betonnal itt sem spóroltak a kivitelezők (Fotó: Fortepan)
És drámai különbségek a szobabelsők tekintetében sem voltak. Aki szereti a retrót, az a most következő Fortepan-fotókban lubickolni fog.
Mindennapok a szocialista Magyarországon:
- A játszótér maga volt a szocialista paradicsom
- Megtakarítás a szocializmusban: a takarékbetétkönyv
- Sugár, a szocializmus plázája