Biztosan kijelenthetjük: 2020 csak keveseknek alakult úgy, ahogy arra számítottak. A koronavírus-járvány az egész világot váratlanul érte, mindannyiunk életét a feje tetejére állította, és a négy fal közé szorította. Nem volt ez másként New Yorkban sem, sőt! Miután 2020.03.18-án lezárták az USA határait, és korlátozó intézkedéseket vezettek be, New York, az USA mindig pezsgő nagyvárosa is aludni tért.
New York-i metró
A városban rengetegen metróznak, hiszen az, ami a föld felszínén akár többórás út is lehet, a föld alatt 30-40 perc alatt megtehető. Így a metróhálózat sokak számára megkerülhetetlen, aminek utazóközönsége pont olyan sokszínű, mint maga a város.
A metró 1904 óta üzemel, és a késések, a kimaradások, valamint a tömeg már az első naptól megszokottak, mostanra a helyiek saját, cseppet sem hétköznapi utazási szokásokat is kialakítottak. 2002 óta a New York-i metrón fehérneműben is utazhatsz – egy bizonyos napon, a No Pants Subway Ride-on.
A koronavírus miatti lezárások és a home office azonban még a mindig forgalmas metrókocsikat is kiürítette. A kísértetjárta vagonokról a fotó 2020. június 11-én készült.
Times Square
Szinte nincs olyan New Yorkban játszódó film, amiben ne szerepelne a Times Square. A teret átszelő Broadway miatt valójában nem is négyzet alakú, hanem inkább háromszög, és a valóságban kisebb, mint ahogy azt a mozikban elképzeljük. Pontosabban ahhoz az embertömeghez képest kicsi, amekkora itt nyüzsög: szám szerint évente 40 millió!
Az átmenő forgalom mellett rengeteg fényképezgető turista tölti meg a teret – legalábbis 2020-ig ez évszaktól függetlenül így volt.
Aztán jött a Covid, és megtörtént az elképzelhetetlen: a világ kereszteződéseként is ismert Times Square kihalt. Sehol egy turista, a mindig siető helyiek is az otthonaikba zárkóztak. Az elmúlt évben sokszor lehetett így látni:
Rockefeller Center
A Rockefeller Center 9 éven keresztül épült, és New York egyik ikonikus épületegyüttesévé vált – mert valójában 19 épületből áll. A tornyok közötti tereket minden évben hatalmas, harsonás angyalok és más, karácsonyi figurák díszítik az adventi időszakban. Itt kap helyet a város gigantikus karácsonyfája is.
Itt található New York legnépszerűbb műjégpályája is, amit a városiak minden évben megtöltöttek – 2020. december 16-án ez is üresen állt.
Central Park, Bethesda szökőkút
Ha New Yorkban jársz, alap, hogy elmész a Central Parkba, és a csónakázás, meg a séta után minimum egy fotót készítesz a Bethesda szökőkút angyalával. Persze, a parkot és a szökőkutat nemcsak a turisták, hanem a helyiek is imádják: a 4 négyzetkilométeres parkba járnak kikapcsolódni, piknikezni, olvasni, lazulni – vagy épp a szabadtéri színházba szórakozni.
A Bethesda terasz és a Vizek Angyala 1873 óta nyűgözi le az idelátogatókat, de valószínűleg még soha nem kongott ennyire az ürességtől. 2020-ban így nézett ki a Central Park egyik legforgalmasabb pontja:
Grand Central Terminal
Ha New York, akkor a „leg” előtag sokszor indokolt – mint ahogy a Grand Central esetében is. A Grand Central nemcsak New York, hanem a világ legnagyobb vasútállomása – ha a peronok számát vesszük alapul. Belépve szinte elveszel a hatalmas térben, ami a 19. század óta őrzi a varázsát. Hatalmas sárgaréz órája népszerű találkozópont.
Fennállása óta a nap minden szakában óriási forgalmat bonyolított le. 2020-ban aztán az addig megszokott forgatag köddé vált, és a manhattani állomáson elcsendesedtek a hangosbemondók is. Maximum a szellemek jártak csak – tegyük hozzá, az évtizedek alatt sokan számoltak be szellemjárásról a régi épületben.
Brooklyn Bridge
A képeken sokszor láthatod a New York-i látképhez szorosan hozzátartozó 3 hidat, köztük az 1883-ban felépült Brooklyn hidat. Aki a városba érkezik, természetesen szeretne egy képet, amint átsétál rajta, vagy legalább a hídról – amit átadása idején a világ 8. csodájának neveztek – tervez egy fotót készíteni. Persze, amikor megérkezünk a helyszínre, szembesülünk azzal, hogy a vágyunkkal cseppet sem vagyunk egyedül: évről évre rengeteg szelfiző turista árasztja el a hidat, és jó időben a helyiek is szívesen jönnek ki ide.
Nos, 2020-ban nem egy kép született az üres hídról – és ehhez még csak hajnalban sem kellett kelni. Mivel a Brooklyn híd – ami egy titkos atombunkernek is helyet adott – gyakran szolgál romantikus találkahelyként is, a helyiek a koronavírus idején kénytelenek voltak másként megoldani a szerelmi légyottjaikat.
New Yorkból sosem elég!
- Először kaptak valódi nők szobrot a Central Parkban
- Még hogy New Yorkban nem figyelnek az emberek egymásra! Egy hajléktalan története
- Ez New York dress code-ja