Az életünk számottevő része az online térben zajlik, és manapság, főleg a koronavírus-járványt követően még több szolgáltatást veszünk igénybe az interneten. Így van ez az utazással is: egyre ritkább az, hogy egy turisztikai irodában, prospektusokat lapozgatva foglaljuk le a nyaralásunkat, sokkal inkább jellemző az, hogy a neten szörfözve keresgélünk az igényeinkhez mérten, hogy aztán pár kattintással le is foglaljuk a szállásokat, programokat, jegyeket. Ugyanakkor nem mindig könnyű kiigazodni a felugró lehetőségek, és kecsegtető(nek tűnő) ajánlatok között. Hogy ne érjenek kellemetlen meglepetések, gyűjtésünkben összeszedtük, mire figyelj, ha online szervezed a szállásodat!
Biztos kedvezményes az a kedvezményes ár?
- Egy uniós vizsgálat kimutatta, hogy a szállást, utazást ajánló oldalak ötödének kedvezményesként feltüntetett árai bizony csak csalik. Figyelj a részletekre, és főleg arra, amikor kiszámolásra kerül a végső ár. Az említett vizsgálatot végzők szerint az oldalak közel harmada esetében a teljes fizetendő ár megjelölése, illetve annak a kiszámítási módja nem volt érthető.
A vastagon szedett, bereklámozott ár sokszor csak a kezdet: mindig olvasd el az apró betűs részt, ne a fizetéskor érjen meglepetés.
Ne dőlj be a marketingfogásoknak!
- Ilyen például az utolsó szoba típusú ajánlatok, ami nem más, mint a fogyasztók befolyásolására, a vásárlás ösztönzésére irányuló kommunikációs eszköz.
Figyeld, hogy biztonságos hely ajánlatát böngészed-e!
- Amennyiben hazai cégeknél vásárolnál, érdemes megnézned, hogy bejegyzett utazási iroda vagy utazásszervező áll a háttérben, és hogy szerepel -ea MUISZ és az MKEH listájában, vagy az E-commerce Hungary logója fel van tüntetve az oldalon.
Kisállat szállásdíja: változó árak
- Bár már sok helyen fogadnak kutyákat is, arra viszont számítanod kell, hogy sok esetben izmos pluszköltséggel járhat a négylábú barátunk elszállásolása. Ritkán, de előfordul, hogy valahová ingyenesen bevihetők, de a naponta számolt néhány száz forinttól a többezres tételig terjedhet az egy kutya vagy macska után fizetendő összeg, sőt olyat is lehet találni, ahol több tízezres kauciót kérnek el.
Számolj az idegenforgalmi adóval
- Amennyiben itthon utazol, ne feledd, hogy már a Covid előtti időszak áll érvényben, azaz újra fizetni kell az idegenforgalmi adót, amelynek összegét az önkormányzatok határozzák meg. Maximális mértékét a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény személyenként és vendégéjszakánként 300 forintban állapítja meg.
Ne feledd a lemondási díjat!
- A koronavírus óta tudjuk, hogy semmit sem vehetünk készpénznek, bármi dugába döntheti a terveinket, ezért mindenképp célszerű megkérdezni, hogy az utazás előtt díjmentesen vissza lehet-e mondani a szobát, apartmant, és ha igen, milyen feltételekkel. A szállás.hu egyik cikke szerint, ha a honlapon több ajánlati ár szerepel, akkor az alacsonyabb esetében általában a teljes díjat előre ki kell fizetni és a foglalás nem mondható le.
Gondold át, mire lesz szükséged!
- Nézz utána, milyen a szoba, a ház, vagy az apartman felszereltsége. Extra kiadást jelent-e a wellnesshasználat, a wifi, vagy a parkolás. Ha meleg helyre mész, és szereted a hűvös szobát, kérdezd meg a légkondit is.
Csekkold az értékeléseket
- Ne feledd el megnézni, hogy milyen értékelést kapott a szálláshely a korábbi vendégektől! Milyen a tisztaság? Kedvesek voltak a szállásadók? A vélemények mindig fontosak, tölts el egy kis időt az olvasgatásukkal.