Mostanáig sokan nem is tudták, hogyan készül a karácsonyi cukorpálcika

F.C. | 2024. November 25.
A karácsony ikonikus szimbóluma lett ez a tömör cukorrúd.

A cukorpálcika-nyalóka évszázadok óta a karácsony egyik alapdarabja, és most a How It’s Made (Hogy készül?) szakértői elárulták, hogyan is készülnek ezek a borsmentával ízesített finomságok.

A csíkos sétapálcára emlékeztető cukorpálcika a karácsonyi szezon klasszikus édessége, élénk színeivel az üdvözlőlapoktól kezdve az ünnepi filmekig mindenhol feltűnik ilyenkor. Ezek az édességek azonban egyszerű fehér cukor-pálcikaként indult, ami Európában kedvelt csemegének számított. Az 1600-as években egy német kórusvezető állítólag a pásztorbot mintájára alakította át ezeket a rudakat a ma ismert formájúra, hogy a gyerekeket lekösse valamivel a hosszú karácsonyi istentiszteletek alatt. Amerikában azonban csak a 20. században alakultak át a ma ismert borsmenta ízű, csíkos finomságokká.

A How It’s Made szakértői a YouTube-csatornájukon közzétett videóban részletesen bemutatják, hogyan is készül ez az ünnepi finomság alig pár alapanyagból.

Csak az Egyesült Államokban évente közel 2 milliárd cukorpálcikát készítenek, és a legtöbbet a karácsony előtti hetekben adják el. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a cukorkagyártóknak az év hátralévő része „láblógatós” lenne. Ehelyett egész évben azon dolgoznak fáradhatatlanul, hogy kielégítsék az ünnepi időszakkal járó hatalmas keresletet.

Az édesség hosszú, változó története ellenére az összetevők viszonylag változatlanok maradtak.

Hatalmas rézüstökben forralják a kukoricaszirupot, a cukrot és a vizet, majd amikor eléri a megfelelő állapotot és hőmérsékletet, egy hűtőasztalra borítják és kétfelé osztják. Az egyik adagba egy kis ételfestéket, a másikba pedig borsmentaolaj-aromát kevernek. Ez utóbbit egy kampóra akasztják levegőztetni.

Eközben a vörös színű keveréket “hosszú, vékony kötelekké” formálják, és művészi módon a fehér keverékre fektetik. Ezután egy gép minden egyes darabot pontosan a megfelelő méretre vág, ügyelve arra, hogy az egyik végét az ikonikus bot-alakra görbítse.

Ezután lehűtik. Ez biztosítsa, hogy megszilárduljanak és megtartsák a formájukat. Végül pedig becsomagolják ezeket a finomságokat. A gépek óránként több ezer darabot képesek becsomagolni.

(via)

Kiemelt fotó: illusztráció, iStock

Exit mobile version