Segítség! Megcsípte valami a gyereket!

nlc | 2013. Június 02.
Te is utálod a kis zümmögőket? Gyerekkel, babával még jobban megnehezítik a dolgunkat a vérszívók, hiszen az ő csípéseikkel nekünk is meg kell birkóznunk. Talán az alábbiak segítenek!

Mint mindenre, ami zavarja az emberiséget, tudományosan megalapozott és népi praktikák is születtek. Lássuk, mit tudunk rovarcsípés ellen!

 

 

Csípésallergia

Az allergia tünetei szembeszökők. A rovarcsípés környéke megduzzad, de a duzzanat kiterjedhet az egész környékre. Súlyos esetben az ajkak, a nyelv és a torok is ödémás lesz, emellett szapora légzés, verejtékezés és sápadtság alakul ki. Tévhit, hogy a rovarcsípés-allergiára elegendő lenne a kalcium használata. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Akinél már előfordult, orvosa ellátja gyorsan ható, adrenalintartalmú öninjekciós készülékkel.

A rovarcsípés vagy a csalánnal való érintkezés helyén hisztamin képződik, ez okozza a viszketést, duzzanatot, a rovarcsípésre érzékenyeknél pedig allergiás reakciót vált ki. A viszketés csillapítására bármilyen antihisztamint tartalmazó krém, spray vagy gél megfelelő, gyógyszertárban szerezd be, és legyen veled készenlétben utazáskor is. Csípés után lehetőleg azonnal vidd fel a szert, hogy a gyerek ne érezzen ellenállhatatlan vakarózási kényszert. Ha ugyanis elkezdte a vakarózást, még több hisztamin keletkezik, egyre fokozódik a duzzanat és a viszketés. Ha nincs kéznél semmilyen készítmény, az is segít, ha megnedvesíted (jobb híján benyálazod) és fújással hűsíted néhány percig a csípés helyét, majd hideg vizes, ecetes vagy sós vizes borogatást teszel rá.

Ha már megcsípte a

Szúnyog:

Hideg vízzel, esetleg ecetes borogatással enyhítheted a viszketést. Ha sebesre vakarta, sebfertőtlenítővel kezeld.

Bögöly:
Itt is a hűtés és a seb fertőtlenítése a tennivaló. A bögölycsípés napokig fájhat, tehát lehet, hogy másnap is jólesik a borogatás.

Pók:
Hűtés és fertőtlenítés, ha kivakarta. Fontos, hogy ne ijedjetek meg: Európában nem él olyan pók, amelynek halálos lenne a csípése, sőt komolyabb betegséget sem okoz. Egyetlen kivétel: az allergia.

 

Tetszik a cikk? Olvass még több érdekes és hasznos dologról a babaszoba.hu oldalon!

 

Tipp: Így kezelheted az egyes csípéseket homeopátiával, katt!

Méh
Azonnal vizsgáld meg a szúrás helyét, és csipesszel húzd ki a fullánkot, ha látszik. Ezzel megakadályozod, hogy a viszketést, duzzanatot okozó méreg a bőrbe kerüljön, így a legrosszabbat megússza a gyerkőc.


Kullancs

A legtöbb ember még azelőtt távolítja el a testéről a kullancsot, hogy a kórokozók a szervezetébe juthatnának. A kullancslárva ritkábban hordoz kórokozót, de mivel kisebb, mint egy milliméter, alig lehet észrevenni.

A kullancsok eltávolítására speciális, fémből készült, rugós csipeszt célszerű használni, ami tényleg hatékony, és bármelyik patikában beszerezhető.
Ezzel szemben ha a kullancsot bekenik zsírral, petróleummal, akkor szép lassan leheli ki a lelkét, és fuldoklása közben ugyanúgy visszaöklendezheti a fertőzött vért az áldozat testébe, akárcsak akkor, ha ujjal próbálják kitépni, vagy csavarják, illetve összenyomják a potrohát. Ez utóbbi esetben az ember módszeresen visszapumpálja az állat bélrendszeréből az összes vért, és vele együtt a kórokozókat is.
Ha a kullancs feje beszakad, az csak neki baj, hiszen a kórokozók a gyomrában (potroh) vannak. A kitinből álló fej mint idegen test néhány nap múlva kilökődik a bőrből, a legjobb tehát, ha nem piszkáljuk.

Összefoglalva:
Ne tekerjük, ne nyomkodjuk a bőrben már rögzült állatot. Egyenletes, határozott, lassú húzással, a potroh összenyomása nélkül lehet szakszerűen eltávolítani a parazitát.

Akcióterv csípés esetén:

Exit mobile version