Mint mindenre, ami zavarja az emberiséget, tudományosan megalapozott és népi praktikák is születtek. Lássuk, mit tudunk rovarcsípés ellen!
- Védekezzetek szúnyoghálóval, akár a lakás ablakait, ajtóit, akár a babakocsit, akár egy függőágy környezetét, akár a sátor bejáratát átjárhatatlanná teheted viszonylag egyszerű módszerekkel.
- Kerüljétek az élénk színű ruhát, fürdőruhát, törölközőt, takarókat. Főleg a sárga, narancssárga vonzza a rovarokat.
- Ha édességet, gyümölcsöt esztek, isztok a szabadban, a maradékot dobjátok ki egy távoli szemetesbe, vagy csomagoljátok el úgy, hogy semmiféle ragacs-maszat ne maradjon szabadon. Figyelem, apukák! A darazsak imádják a sört. Tessék szaporán meginni!
- Ne csapkodjatok, ha darázs vagy méh jelenik meg. Sokszor épp emiatt történik a csípés.
- Használjatok gyógynövényalapú rovarriasztót minden családtag bőrére.
- Párologtassatok illóolajat, a citrusfélék, a levendula, a cédrus olaja riasztja a rovarokat.
- Ne használj illatos hajsampont, testápolót, naptejet, mert azt hiszik, virágra találtak.
- Különösen vigyázz az italospalackokra: a méhek még vizet is szeretnek inni, ezért mindig zárt kulacsban tartsd az innivalót, nehogy belekerülhessenek. Fémdobozban még nem is látod a beleszállt rovart.
- Ha a nyírt fűben lóhere virágzik, csak szandálban szaladgálhat a gyerkőc.
- Hasonlóképpen vigyázz a medence vagy a kerti csap körül a vízre szálló rovarokra.
Csípésallergia
Az allergia tünetei szembeszökők. A rovarcsípés környéke megduzzad, de a duzzanat kiterjedhet az egész környékre. Súlyos esetben az ajkak, a nyelv és a torok is ödémás lesz, emellett szapora légzés, verejtékezés és sápadtság alakul ki. Tévhit, hogy a rovarcsípés-allergiára elegendő lenne a kalcium használata. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Akinél már előfordult, orvosa ellátja gyorsan ható, adrenalintartalmú öninjekciós készülékkel. |
A rovarcsípés vagy a csalánnal való érintkezés helyén hisztamin képződik, ez okozza a viszketést, duzzanatot, a rovarcsípésre érzékenyeknél pedig allergiás reakciót vált ki. A viszketés csillapítására bármilyen antihisztamint tartalmazó krém, spray vagy gél megfelelő, gyógyszertárban szerezd be, és legyen veled készenlétben utazáskor is. Csípés után lehetőleg azonnal vidd fel a szert, hogy a gyerek ne érezzen ellenállhatatlan vakarózási kényszert. Ha ugyanis elkezdte a vakarózást, még több hisztamin keletkezik, egyre fokozódik a duzzanat és a viszketés. Ha nincs kéznél semmilyen készítmény, az is segít, ha megnedvesíted (jobb híján benyálazod) és fújással hűsíted néhány percig a csípés helyét, majd hideg vizes, ecetes vagy sós vizes borogatást teszel rá.
Ha már megcsípte a
Szúnyog:
Hideg vízzel, esetleg ecetes borogatással enyhítheted a viszketést. Ha sebesre vakarta, sebfertőtlenítővel kezeld.
Bögöly:
Itt is a hűtés és a seb fertőtlenítése a tennivaló. A bögölycsípés napokig fájhat, tehát lehet, hogy másnap is jólesik a borogatás.
Pók:
Hűtés és fertőtlenítés, ha kivakarta. Fontos, hogy ne ijedjetek meg: Európában nem él olyan pók, amelynek halálos lenne a csípése, sőt komolyabb betegséget sem okoz. Egyetlen kivétel: az allergia.
Tetszik a cikk? Olvass még több érdekes és hasznos dologról a babaszoba.hu oldalon!
Tipp: Így kezelheted az egyes csípéseket homeopátiával, katt! |
Méh
Azonnal vizsgáld meg a szúrás helyét, és csipesszel húzd ki a fullánkot, ha látszik. Ezzel megakadályozod, hogy a viszketést, duzzanatot okozó méreg a bőrbe kerüljön, így a legrosszabbat megússza a gyerkőc.
- Ha nem találtál fullánkot, helyezz kockacukrot a csípés helyére, a frissen bekerült méreganyag felszívódik a cukor lyukacsos szerkezetébe, így kevésbé duzzad és viszket majd a terület.
- Köss félbevágott vöröshagymát a szúrás helyére, ez megakadályozza a nagy duzzanat kialakulását.
- Ha nem tudtad frissen ellátni a csípést, utólag levendulaolajjal, hűsítő géllel, ecetes vizes borogatással, zsebkendőbe bugyolált jégkockával csillapíthatod a viszketést.
- Ha szájba került a méh, azonnal fordulj orvoshoz: a duzzanat következtében beszűkülhetnek a légutak, és életveszélyes állapot léphet fel.
Kullancs
A legtöbb ember még azelőtt távolítja el a testéről a kullancsot, hogy a kórokozók a szervezetébe juthatnának. A kullancslárva ritkábban hordoz kórokozót, de mivel kisebb, mint egy milliméter, alig lehet észrevenni.
A kullancsok eltávolítására speciális, fémből készült, rugós csipeszt célszerű használni, ami tényleg hatékony, és bármelyik patikában beszerezhető.
Ezzel szemben ha a kullancsot bekenik zsírral, petróleummal, akkor szép lassan leheli ki a lelkét, és fuldoklása közben ugyanúgy visszaöklendezheti a fertőzött vért az áldozat testébe, akárcsak akkor, ha ujjal próbálják kitépni, vagy csavarják, illetve összenyomják a potrohát. Ez utóbbi esetben az ember módszeresen visszapumpálja az állat bélrendszeréből az összes vért, és vele együtt a kórokozókat is.
Ha a kullancs feje beszakad, az csak neki baj, hiszen a kórokozók a gyomrában (potroh) vannak. A kitinből álló fej mint idegen test néhány nap múlva kilökődik a bőrből, a legjobb tehát, ha nem piszkáljuk.
Összefoglalva:
Ne tekerjük, ne nyomkodjuk a bőrben már rögzült állatot. Egyenletes, határozott, lassú húzással, a potroh összenyomása nélkül lehet szakszerűen eltávolítani a parazitát.
Akcióterv csípés esetén:
- Azonnal távolítsd el a kullancsot, ne várj orvosra!
- Jegyezd fel a csípés idejét!
- Ha 5 centisnél nagyobb folt jelentkezik, fordulj orvoshoz, kullancsambulanciához!
- Fontos és kevésé ismert információ, hogy Lyme-kórral fertőzött kullancs csípése után nem jelentkezik minden esetben a kokárda alakú bőrpír. Meglepő adat, de a 40 százalékban NEM jelentkezik.
- Ezért fontos, hogy figyeljük a gyereket a csípés után, és ha furcsa tüneteket észlelünk (nyári influenza, hullámzó fizikai tünetek, szokatlan bőrjelenségek, hangulati zavarok), azonnal keressünk fel egy Lyme-ambulanciát.