Minden friss anya megijed, ha azt látja, hogy lepereg a szárazságtól a baba bőre, amire természetesen az első javaslatunk az, hogy mindenképp meg kell mutatni a gyerekorvosnak, és alkalmazni az ő tanácsait. A második javaslatunk pedig az, hogy olvasd el itt, mitől lehet száraz a baba bőre, és nyugodj meg, általában semmi komoly baj nem áll mögötte, átmeneti szárazságról van szó a legtöbb esetben.
1. Hámlik az újszülött bőre
A szülés után két hétig még teljesen természetes, ha hámlik az újszülött baba bőre, egyszerűen arról van csak szó, hogy a méhen kívüli élethez kell alkalmazkodnia. Mivel a méhen belül egész más környezetben volt az újszülött, így normális, hogy a bőre kiszárad a magzatvíz nélküli világban. Nem kell kenni semmivel, szépen el fog múlni, elég, ha a szokásos langyos vizes fürdőt kapja a baba, és esetleg hidegpárásítót használsz éjjelente a szobájában.
2. Túl sok fürdés
A babáknak még nem való a hosszú fürdőzés esténként, főleg nem forró vízben. Ha túlzásba viszed a fürdést, azzal csak kiszárítod a baba bőrét, emiatt érdemes elkerülni a szappanokat és egyéb fürdetőket is. Mivel pici babákról beszélünk, akik még nem lesznek koszosak a kiságyban, maximum annyi történik velük, hogy nyakig összekakilják magukat, így a sima langyos víz is tökéletes számukra fürdéskor (esetleg a gyógyszertári fürdetőt bele lehet tenni). Ne áztasd a babát 15 percnél tovább a vízben, és óvatosan töröld meg, ne dörzsöld, ezzel is elkerülheted a bőr kiszáradását.
3. Kiszáradás
Ha hűvös és száraz a levegő otthon, ahol a baba az ideje nagy részét tölti, akkor ez megviselheti a bőrét is, dehidratálja, azaz kiszárítja, és a vége lehet akár hámlás is. Általában egy párásító megoldja ezt a problémát, de mindenképp beszéld meg a gyerekorvossal, mert a baba légzőszerveire is hatással van a párásítás, bizonyos betegségek mellett nem ajánlott használni.
4. Alkoholos krémek
Ne dőlj be a reklámoknak, nem kell összevásárolni mindent, amire azt mondják, hogy babának való, maradj az első időkben azoknál a krémeknél, amiket a gyerekorvos ír fel a babának. Ha mégis vásárolnál drogériában a babarészlegen, mindig nézd át alaposan az összetevőket, és kerüld azokat, melyek alkoholt tartalmaznak, mert villámgyorsan kiszárítják a baba bőrét.
5. Ekcéma
Ha bőrszárazságról beszélünk, akkor szinte biztos, hogy lesz egy anyuka a környezetünkben, aki ekcémával diagnosztizálja majd a babánkat. De mi azért arra biztatunk, hogy ezt inkább hagyd a gyerekorvosra, már csak azért is, mert igazán hatékony ekcéma elleni krémet az orvos tud felírni receptre a babának. Akkor kezdhetsz gyanakodni, ha a bőrszárazság mellett piros foltokat is észreveszel a baba arcán, és szemmel láthatóan viszketnek neki a száraz foltjai – ebben az esetben ne a szomszéd anyukát, hanem a gyerekorvost tárcsázd és ragaszkodj a vizsgálathoz, mert az ekcéma nem tréfadolog, szakszerű kezelést igényel.
Tudj meg többet a babákról:
- 12 fontos mérföldkő, amit a babák 18 hónapos korukra elérnek
- A baba fejlődésének mérföldkövei
- Miért retteg sok baba a fűtől? Van rá magyarázat!