Kedves szülők, tanuljatok meg nemet mondani!

Olga | 2021. Szeptember 26.
Nem kell mindenre nemet mondani, de vannak helyzetek, amikor igenis vállalni kell szülőként a konfliktust a gyerekkel.

Megértjük, hogy nehéz szülőként nemet mondani a gyereknek, mégis arra biztatunk mindenkit, hogy tanulja meg a nemet mondás művészetét, mert sokkal jobb lesz mindenkinek, ha nem olyan generáció nő fel, akinek mindent szabad.

Mondasz egyáltalán nemet a gyerekednek?

Dr. David J. Bredehoft pszichológiaprofesszor azt tapasztalja a mostani gyerekeknél, hogy otthon nem igazán hallják azt a szót a szüleiktől, hogy „nem”. Ezzel nem hibáztatni akarja a szülőket, mert érthető, hogy túl fáradtak, túl elfoglaltak vagy épp túl bizonytalanok a saját szülői kompetenciájukban, ezért egyszerűbb igent mondani mindenre. A könnyebb utat választjuk, mert nincs erőnk és önbizalmunk a konfliktushoz, pedig olykor muszáj lenne vállalni egy kis vitát a gyerek érdekében.

A pszichológus a nemet mondást a vásárlásnál javasolja elkezdeni, mivel olyan korban élünk, ahol a gyerekek folyamatosan kapják a „vegyél meg!” üzenetet a reklámokból, plakátokról és persze egymástól is a közösségekben. Az American Academy of Pediatrics felmérése szerint egy átlagos gyerek 2004-ben napi 40 ezer reklámot látott valamilyen formában, egy hároméves már 100 márkajelzést felismert, ami 10 éves korára 3-400 márkára növekedett. Az azóta eltelt évek során a reklámok megsokszorozódtak, a gyerekek szőnyegbombázása zajlik a szemünk előtt, becslések szerint manapság naponta 4-10 ezer reklámot látunk. Elég tragikus számok ezek ahhoz, hogy elkezdjünk sokkal többször nemet mondani a gyerekeinknek, mint azt szívünk szerint tennénk. Nem kell persze mindent megtagadni a gyerektől, de érdemes alaposan átgondolni, mire mondunk igent.

Néha nemet kell mondani a gyereknek (Kép: Getty Images)

A szakember egy listát írt segítségül, hogy milyen sok módon tudunk nemet mondani, kiegészítve azzal, hogy muszáj figyelni a testbeszédre, hanglejtésre is közben, másképp a gyerek nem fogja elhinni, hogy nemleges választ kapott és megkezdi a végtelen nyúzást. És persze következetesen ki is kell tartani a nem mellett.

Gyereknevelés:

Exit mobile version