Csakis olyannal randizz, aki szeret olvasni

K.G. | 2016. November 01.
Nagy igazság rejlik abban, hogy ne randizz olyannal, aki nem szokott könyvet olvasni. Nemcsak úgy sznobizmusból mondjuk, hanem a tudomány is minket igazol, a kutatók szerint ugyanis jobb társ válik azokból az emberekből, akik szeretnek olvasni.

A New York University pszichológusa, Raymond Mar 2006-ban, Keith Oatley, a kognitív pszichológia professzora pedig 2009-ben publikált a párkapcsolat és könyvek témában tanulmányokat. Mindketten azt találták a kutatásaik során, hogy azok, akik regényeket olvasnak, sokkal empatikusabbak, és inkább képesek elfogadni mások véleményét, hitét és érdeklődési köreit. Mindegyik tulajdonság elég fontos egy jó párkapcsolatban

Egy másik, 2010-es tanulmányban Raymond Mar bővítette ezt az eredményt azzal, hogy minél több mesét olvasunk a gyerekeknek, annál szélesebbé tesszük a látóterüket és annál inkább elfogadók lesznek másokkal szemben. Sokkal bölcsebb, rugalmasabb és megértőbb felnőtté válnak, mint mese nélkül nevelkedő társaik.

Ezek alapján, ha te is életed párját keresed, akkor mindegyik jelöltnél jól nézd meg a könyvespolcot. Az első három percben tudni fogod, hogy könyvszerető emberrel van-e dolgod vagy nem, és jobb, ha balra elsétálsz. A következő érveink vannak az olvasó társak mellett:

Nem monologizálnak, hanem beszélgetnek

Nem kijelentik az örök igazságokat, mintha náluk lenne a bölcsek köve, hanem teóriákat vázolnak fel, és megbeszélés tárgyává teszik a legmélyebb gondolatokat is. Elbűvölnek a tudásukkal és szókincsükkel. Anne E. Cunninghamnek a Kalifornia Egyetemen végzett kutatása szerint az olvasással a gyerekek olyan szókincsre tesznek szert, amit az iskolai tanulmányaik során nem tudnak összeszedni. Észrevétlenül kúszik a fejükbe a tudás a könyveken keresztül.

Nem értenek, hanem megértenek

Csak olyannal érdemes párkapcsolatot kezdeni, aki a lelked legmélyéig lát. Olyannak kell lennie, aki nemcsak ismer, hanem teljes mértékben megérti a lelked rezdüléseit. A New School for Social Research tanulmányában írták le, hogy ezt a képességet az olvasás fejleszti a legjobban, azért, mert az igazán jó regényekben a szereplők magukkal ragadják az olvasót, beleképzeli magát a helyzetükbe, ami arra készteti az agyunkat, hogy megpróbálja más emberek működését megérteni. Az olvasó ember ezt újra meg újra átéli olvasás során, ezért válik olyan megértő és empatikus emberré, aki figyelembe veszi a körülötte élők szempontjait is.

Nemcsak okosak, hanem bölcsek

Cunningham tanulmányában arról is olvashatunk, hogy a kutatások azt bizonyítják, az olvasó emberek intelligensebbek a bővebb szókincsük és fejlett memóriájuk miatt, mellette pedig még az a képességük is megvan, hogy felismerjék az életben a mintákat, ismétlődéseket. Sokkal hatékonyabban kommunikálnak, mint azok, akik nem szoktak könyvet venni a kezükbe. Ettől pedig nagyobb esélyed van velük egy hosszú, boldog párkapcsolatra.

Olvass többet a párkapcsolatról:

Exit mobile version