Anorexiás a gyerekem? Ezekre a jelekre figyelj tiniknél!

K.G. | 2018. Február 08.
Az anorexia gyakran tinikorban kezdődik, ezért is végtelenül fontos, hogy a szülők tisztában legyenek a jelekkel, amelyek alapján kiszúrhatják, ha baj van a gyerekkel.

Az anorexia az az étkezési rendellenesség, amitől veszélyes alultápláltság léphet fel a gyereknél. Jellemzően nagyon szigorú szabályok szerint eszik és iszik, illetve gyakran megszállottan edz az anorexiában szenvedő ember. Az is előfordulhat, hogy fogyókúrás tablettákat vagy hashajtókat szed rendszeresen. A betegnek komoly testképzavara van, nem a valóságot látja a tükörben, hanem önmaga kövér változatát. Akár halálos is lehet, tönkreteszi az éhezés a szívet, májat, meddőséget okozhat és legyengíti az immunrendszert.

Ha bármelyik jelet észlelnéd a saját gyermekednél, ne késlekedj, fordulj vele orvoshoz azonnal!

Képünk illusztráció

Vannak egyértelmű fizikai jelei is az anorexiának, amelyek akkor jelentkeznek, ha már egy ideje éhezteti magát a gyermek:

Azért is fontosak ezek a jelek, mert sok esetben az élet egyéb területein nem lehet észrevenni, hogy bármi baj lenne a tinivel. Lehet, hogy jó jegyeket hoz, szeret a barátaival lenni, társasági életet él, és látszólag teljesen rendben van. De ha csak a gyanú felmerül benned, hogy anorexiás, ne habozz segítséget kérni, az élete múlhat rajta.

Mi az anorexia?

Az anorexia vezető tünete a jelentősen alacsony testsúly (normális BMI-tartománya nőknél 18,5–25 kg/m2, férfiaknál 20–25), illetve a szükséges energiabevitel korlátozása. Az anorexiában szenvedőket a súlygyarapodástól való intenzív félelem jellemzi, tehát soványságuk ellenére még mindig fogyni szeretnének, vagy igyekeznek megakadályozni a súlygyarapodást. Szintén lényeges tünet az anorexiában jelentkező testképzavar, a betegek önpercepciója torzult, kövérnek tartják magukat, nem képesek helyesen megítélni saját testük méreteit, arányait. Az anorexiának két típusát különböztetjük meg. Az egyik a restriktív (diétázó) típus; ennek jellemzője, hogy az anorexiás beteg speciális diétát folytat, kerüli a magas kalóriatartalmú ételeket, vagy túlzott testedzéssel igyekszik elkerülni a súlygyarapodást. Ezzel szemben a purgáló (bulimiás) típusú anorexiás betegek más módszerekkel küzdenek a súlygyarapodás ellen, önhánytatást, hashajtó, illetve vizelethajtó szereket alkalmaznak.

Exit mobile version