A 17 éves Natsiraishe Maritsa Zimbabwében él, egy olyan helyen, ahol még mindig előfordult, hogy a lányokat akár 10-11 évesen gyermekházasságra kényszerítenek.
Egyrészt mert a menyasszonyért kapott pénz sok szegény családnak a túlélést jelenti. Másrészt mert a gyermekházasság tradíciója nagyon mélyen gyökerezik a helyi kultúrában. Egyes vallási szekták azzal magyarázzák a 10 évesnél fiatalabb lányok összeházasítását egy jóval idősebb férfival, hogy az „lelki útmutatás” céljából történik.
Más szülők a „szégyen” elkerülése érdekében a házasság előtti szexuális életet folytató lányukat kényszerítik arra, hogy férjhez menjenek az aktuális barátjukhoz.
Maritsa a Vulnerable Underaged People’s Auditorium nevű egyesület tagjaként abban reménykedik, hogy a harcművészeti órákon és az azt követő megbeszéléseken keresztül növelheti mind a házas, mind az egyedülálló lányok önbizalmát. Maritsa nem titkolja, hogy mennyire károsnak tartja a gyermekházasság intézményét.
„Nem vagyunk készek erre a házasságnak nevezett dologra. Túl fiatalok vagyunk hozzá” – mondta az Associated Pressnek, hozzátéve, hogy a taekwondo-foglalkozások „biztonságos teret” nyújtanak a házasságba kényszerített fiatal lányok és számára.
Azt is elmondta, hogy a gyermekházasságokban gyakori a fizikai, verbális bántalmazás, a nemi erőszak, és a terhességgel kapcsolatos problémák sem ritkák.
Ahogy Maritsa is mondja, a gyermekházasság tartós következményekkel jár a lányokra nézve egészségi, oktatási és társadalmi fejlődési szempontból, és ezek jóval a kamaszkoron túl is fennállnak.
Az UNICEF adatai szerint azok az országok, ahol a legmagasabb a 18 év alatti gyermekházasságok aránya, Niger, Csád , Mali, Banglades, Guinea, a Közép-afrikai Köztársaság, Mozambik és Nepál volt, 50% feletti arányban.
Még több képet itt találsz a fiatal aktivistáról.
Fotó: Twitter
- Mindennap ötkor kel a 3 éves kisfiú, hogy saolin mester lehessen
- Ronda Rousey, a női ketrecharc úttörője, aki sosem tanult meg veszíteni
- Ez a 8 éves fiú napi 4 órát edz, hogy olyan legyen, mint Bruce Lee