Svédasztalos menzát vezetnének be minden iskolában, egy zuglói suliban már óriási sikere van

F.C. | 2024. Február 02.
A felére csökkenhet a jövőben az ételmaradék mennyisége.
menza (fotó: MTI / Illyés Tibor)

Kísérleti projektjének kedvező tapasztalatait látva általánossá tenné a svédasztalos iskolai étkeztetést a HunGast. A szabadszedéses projekt 2023 tavaszán kezdődött 24 iskolában, miután a cég Svédországban járva tapasztalatokat gyűjtött az ottani szolgáltatóktól. A külföldön látottak alapján az iskolákban is jól működtethető a svédasztalos rendszer, a kezdeti tapasztalatok pedig hamar igazolták, hogy belföldön ugyancsak lehet létjogosultsága. Szeptembertől a kezdeti 5 ezer iskolás után már 40 intézmény 12 ezer diákjára kiterjedően folytatódott a kísérleti projekt – számolt be az MTI. 

A kezdeményezés egyik legjelentősebb eredménye, hogy az ételmaradék mennyisége majdnem a felére csökkent.

A svédasztalos étkeztetésben a gyermekeket meg lehet tanítani arra, hogy ne pazarolják az élelmiszert, mindig annyit szedjenek, amennyiből nem marad semmi.

A visszajelzésekből ítélve ott a legsikeresebb a rendszer, ahol a pedagógusok segítenek a szemléletformálásban. Erre nagy szükség is lenne, hiszen Magyarországon a közétkeztetésben az étel 27 százalékából lesz hulladék, vagyis az évi 200 ezer tonnából több mint 50 ezer tonna – hangsúlyozta Páger Zsolt, a HunGast üzletfejlesztési igazgatója.

Ebédet szed egy diák a svédasztalos menzát alkalmazó budapesti Németh Imre Általános Iskola ebédlőjében 2024. február 1-jén – Fotó: MTI/Lakatos Péter

 

A zuglói iskolásoknak bejött a svédasztalos iskolai menza – Fotó: MTI/Lakatos Péter

Lackó Gábor, a kísérleti projektben részt vevő budapesti Németh Imre Általános Iskola intézményvezetője új nevelési lehetőségnek tekinti a svédasztalos rendszer bevezetését:

A gyerekek korábban ugyanazt az adagot kapták, ha akarták, ha nem, ehhez képest a svédasztal nem csupán szabad választást enged nekik, de több képességüket is fejleszti.

A következő tanévben újabb iskolák csatlakozhatnak a kezdeményezéshez, így a következő tanévben az eddigi kétszeresére, 24-25 ezerre nőhet a svédasztalos étkeztetésben részesülő diákok száma.

Csak abból tesznek a tányérjukra, amit szívesen megesznek – Fotó: MTI/Lakatos Péter

A svédországi tapasztalatokat nem pusztán lemásolva honosították meg a magyarországi iskolákban a szabadszedést, hanem arra is törekedtek, hogy az itteni szokásokhoz igazítsák a külföldi mintát. Az új tálalási rendszernek már kezdetben is nagy sikere volt, a gyermekek örültek neki, hogy kóstolóra is van lehetőség. Csupán annyit kérnek tőlük cserébe, hogy lehetőleg üresen vigyék vissza a tányérjaikat.

Exit mobile version