Miért térsz vissza a párodhoz, ha rettenetesen bánik veled?

K.G. | 2024. November 22.
Miért húz vissza az egészségtelen szerelem, és hogyan szabadulj ki belőle? A pszichológus segít!

Párkapcsolati terapeutaként sok olyan emberrel találkozom, mint Sara, Chris és Jenna, akik nehezen tudják elhagyni a partnereiket, akik ismételten megbántják, elhanyagolják őket, vagy tiszteletlenek velük szemben – írja Jeffrey Bernstein pszichológus. – Könnyű azt mondani: »Ha rosszul bánik veled, csak hagyd el«. De amikor a szeretetről és kötődésről van szó, ez sokkal bonyolultabb kérdéssé válik.”

A pszichológus leírta azt a három okot, amit megfigyelt a pácienseinél, hogy miért térnek vissza rendszeresen ahhoz a partnerhez, aki rosszul bánik velük.

1. A dopaminciklus: a kiszámíthatatlanság izgalmas

„Sara egy társkereső appon ismerkedett meg Dannel, és bár a kapcsolatuk csúcspontjai izgalmasak, a mélypontok gyötrelmesek voltak – ír le egy példát a pszichológus. – Dan napokig nem törődött vele, csak hogy aztán ígéretekkel és gyengéd szavakkal visszahódítsa. Ettől a működéstől Sara frusztrált volt, ám ugyanakkor felértékelődtek számára azok az apró pillanatok, amikor a férfi mégis odafigyelt rá. Amikor Dan végre visszaírt, vagy megjelent egy randira, a nő azt óriási jutalomnak érezte.”

A kiszámíthatatlan szeretet, amit Sara is tapasztalt, olyan ciklust hoz létre, amelyben az agy dopamint, a „jó érzés” vegyi anyagát szabadítja fel az időszakos pozitív megerősítés hatására. Hasonlóan a szerencsejátékhoz vagy más kényszeres vagy függőséget okozó viselkedéshez, az agy megtanulja, hogy vágyjon a csodás pillanatokra, még akkor is, ha csak ritkán fordulnak elő. Még ha következetlenül is adják, a szeretet ígérete csapdába ejtheti az embert a kötődés és a remény körforgásában.

Tipp

A dopaminvezérelt kötődésből való kiszabadulás érdekében szükséged lesz egy kapcsolaton kívüli támogató rendszerre. Családtagok, barátok segíthetnek ebben, szervezz velük olyan programokat, amelyek nem függenek a párod hangulatától vagy tetteitől. A szakember szerint a kulcs az, hogy fokozatosan átprogramozd az agyad, hogy a következetes, egészséges szeretetforrásokból kapd meg a jutalmazást, amit eddig a párodtól reméltél.

Forrás: Getty Images

2. Önbecsülés és önértékelés: nem érdemelsz jobbat

„Chris soha nem érezte magát igazán értékesnek az Emmával való kapcsolatában – írja Bernstein. – Úgy gondolta, hogy megérdemli, amikor Emma kritizálta őt vagy elutasította az érzéseit. Mélyen belül Chris alacsony önbecsüléssel küzdött, azt hitte, hogy nem méltó egy olyan partnerre, aki jól bánik vele. Az exei is kritikus, érzelmileg távolságtartó nők voltak, ami tükrözi Chris belső meggyőződését, hogy be kell érnie azzal, ha nem bánnak jól vele.”

Az alacsony önbecsülés óriási tényező lehet abban, hogy olyan ember mellett maradjunk, aki rosszul bánik velünk. Amikor nem érzed magát értékesnek vagy szeretetre méltónak, tudat alatt olyan kapcsolatokat keresel, amelyek ezeket az érzéseket tükrözik. Még az is előfordulhat, hogy meggyőzöd magad arról, hogy úgysem találsz jobbat, egy kedvesebb partner nem reális, vagy hogy a szerelem mindenki számára ilyen érzés.

Tipp

Kezdj el dolgozni az önértékeléseden azzal, hogy felsorolod az erősségeidet, eredményeidet és pozitív tulajdonságaidat. Ezeknek a tulajdonságoknak a felismerése segít az önbecsülés újjáépítésében. Foglalkozz azokkal a mögöttes problémákkal, amelyek miatt ilyen kevés az önbecsülésed. Ha elkezded értékelni magad, kevésbé valószínű, hogy megelégszel egy olyan emberrel, aki nem így tesz.

3. A változás fantáziája: a reménybe kapaszkodva

„Jenna már két éve volt együtt Lucasszal, annak ellenére, hogy a férfi gyakran lehúzta és nem érdeklődött az élete iránt – írja le a harmadik példát a szakember. – Mégis, valahányszor arra gondolt, hogy véget vet a dolognak, eszébe jutottak azok a pillanatok, amikor Lucas kedves, nagylelkű és szeretetteljes volt. Nem tudott szabadulni attól az érzéstől, hogy ha eléggé szereti, a férfi »magához tér«. Ez a hit, hogy Lucas előbb-utóbb olyanná változik, amilyen partnerre szüksége van, a kapcsolatban tartotta Jennát, még akkor is, amikor a valóságban a férfi nagyon ritkán viselkedett jó partnerként.”

A változás fantáziája gyakori a kapcsolatokban, ahol az egyik fél azt reméli, hogy a másik végül kibontakoztatja a hatására a benne rejlő lehetőségeket. Ez a remény alapulhat a kapcsolat korai szakaszában átélt tapasztalatokon, alkalmi gesztusokon vagy a jövőbeli változás ígéretén. A valóságban azonban az emberek ritkán változnak meg úgy, ahogyan szeretnénk vagy amire szükségünk van, csak azért, mert kitartunk mellettük. Ha azért maradunk egy mérgező kapcsolatban, mert abban reménykedünk, hogy valaki meg fog változni, az gyakran még több fájdalomhoz és csalódáshoz vezet.

Tipp

Kezdj el naplót írni, hogy lásd a párod valós cselekedeteit, és ne csak az ígéreteit vagy a ritkán előforduló jó pillanatait tartsd folyton szem előtt. Az írás segíthet tisztázni, hogy milyen gyakran kapod meg a párodtól igazából a szeretetet a jelenben, nem pedig az elképzelt jövőben.

Nem könnyű kiszabadulni egy olyan kapcsolatból, amelyben a párod rosszul bánik veled, de a fenti okoknak a megértése az első lépés az irányítás visszaszerzése felé. A változás lehetséges: önismerettel, támogatással és apró, következetes lépésekkel kitörhetsz ebből a körforgásból, és megtalálhatod a megérdemelt szeretetet, tiszteletet és törődést.

Via

Exit mobile version