Magas vérnyomás? Van megoldás!

Márton Anita és Vályi-Nagy Erika | 2009. Szeptember 07.
Civilizációs betegségnek is nevezik, hiszen a nyugati kultúrában élőket érinti leginkább. A leküzdéséért azonban lehet és kell is tenni. Rendszeres mozgással, egészséges ételekkel és életmóddal megelőzhető és csökkenthető a magas vérnyomás.
Érdekel hogyan tudod megőrizni testi-lelki egészséged? Nézz körül a Nők Lapja Egészség Oldalán! KATT IDE!

Érdekes dolgot figyeltek meg a tudósok. A tehetős országokban nagyon sokan szenvednek a magas vérnyomástól, aminek az oka főleg a helytelen táplálkozásban és a mozgásszegény életmódban keresendő.
A tendencia azonban változik. Míg az életmódtól függő betegségek eddig kizárólag a fejlett nyugati országokban jelentkeztek, a fejlődéssel – ezzel együtt az életmódváltozással – egy időben megjelentek a civilizációs betegségek máshol is. Kínában egyre több férfi dohányzik, a tehetős afrikaiak között egyre több az elhízott (már csak azért is, mert a kövérség egyfajta státuszszimbólum, a gazdagság jele), ezért nő a betegek száma. Ezzel a megfigyeléssel azonban bizonyosságot nyert az is, hogy nem kell tétlenül nézni az emelkedő vérnyomást.

Tenni kell és lehet is ellene!

Eljött a változtatás ideje! Gencsi Edit története

Van, akinek elég egy figyelmeztető jel, és máris változtat. Nem keresi a kifogásokat, ürügyeket, a betegség kockázatát felismerve úgy dönt, hogy mindent megtesz az egészségéért. Gencsi Edit egy üzemorvosi vizsgálaton szembesült azzal, hogy magas a vérnyomása. Ekkor még nem vette komolyan a dolgot, hiszen kiválóan érezte magát, semmije sem fájt.
Pár héttel később, a tüdőszűrésen újra mérték, akkor is ilyen kiugró értéket mutatott a vizsgálat. Az egyértelmű figyelmeztető jeleket ekkor már Edit sem tudta és nem is akarta semmibe venni. A családban korábban nem derült fény ilyen problémára, mindenesetre Edit utólag gyakran gondol arra, hogy édesapja és a testvére is hirtelen halt meg, a szívük vitte el őket.

– Kiderült, hogy emellett a koleszterinemmel is gond van. Ezért úgy döntöttem, itt az ideje változtatni. Elsőként az étkezésemet alakítottam át. Reggel gyümölccsel indítok, naponta többször könnyebb, zöldséges ételeket és sajtot, joghurtot eszem.

A főzelékeket sosem rántom be, minél könnyebb, annál jobban ízlik. Kevés sót használok az ételekhez. Szerencsésnek mondhatom magam, mert szeretem a fokhagymát, ami kiváló vérnyomáscsökkentő. Nemcsak a meleg ételbe, hanem a szendvicsemre is teszek egy-egy cikket.

– Az étrendváltoztatás mellé beiktattam a sportot is, hatalmas sétákat teszek a szabadban. Az életmódváltás azonban nem öncélú. Remélem, a lányom is tanul a példámból, és nem megvárja, hanem megelőzi a krónikus betegségeket.

Új élet – új étrend

Miért veszélyes?

Magas a vérnyomás akkor, ha túlságosan nagy nyomással áramlik a vér, vagyis ha ismételten 140/90 higanymilliméter feletti értéket mérünk. Sokáig nem okoz kellemetlen tüneteket, pedig közben lassan, de biztosan rombol belül.
Az évekig tartó tünet- és panaszmentes időszak után súlyos szövődmények alakulhatnak ki, például agyvérzés, szívinfarktus, szív- és veseelégtelenség, szemfenéki elváltozások.

Gyógyszer helyett jóga Galanits Rita története

A terhesség alatt jelentkezhetnek olyan egészségügyi problémák, amelyek szülés után nyomtalanul elmúlnak. De ezeket sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen odafigyeléssel elkerülhetők a későbbi betegségek. Ilyen a terhességi cukorbetegség és a kilenc hónap alatt jelentkező magas vérnyomás. Galanits Rita úgy döntött, nem várja meg, hogy már csak gyógyszerrel csökkenthesse a vérnyomását, maga tett az egészsége érdekében. Jógázni kezdett.

– A jóga először azért kellett, hogy mozogjak, és jól érezzem magam a bőrömben. Felelős beosztásban dolgozom, és munka után jólesik, hogy kicsit lazíthatok, és az agyam helyett a testem dolgoztatom. Utólag jöttem rá, milyen jó stresszoldó is. De nemcsak ebben segített a jóga.

Az oktató tudta, hogy a terhességem óta magas vérnyomással küzdök, és ezért megmutatta nekem az uddijána bandhát. Ez olyan speciális légzőgyakorlat, amely a testben lévő folyamatokat összehangolva csökkenti a vérnyomást is. Hittem is meg nem is, de gondoltam, ennyit muszáj megtennem az egészségemért. Mindennap megcsináltam a gyakorlatot, tizenegy ismétléssel. Nem kívánt nagy erőfeszítést, csupán tíz perc pluszt a reggeleimből, mikor a kislányom még aludt. Aztán néhány hónap múltán megmértem a vérnyomásom, és megdöbbenve láttam: 120/80. És még a mindig magas pulzusom is rendeződött. Azóta a magas vérnyomást mintha elfújták volna. A recept igen egyszerű: heti kétszer járok jógaórára, és reggelente uddijánával köszöntöm a napot.

Lépésről lépésre

Otthon is ellenőrizhető

Krónikus betegeknek, időseknek ennél gyakrabban is szükségük van az ellenőrzésre. Jó, ha van otthon is egy készülék, hiszen ezzel könnyen és gyorsan mérheted magadnak hetente néhány alkalommal.

  • A vérnyomásodat mindig azonos körülmények között mérd!
  • Vezess vérnyomásnaplót!
  • Mérés előtt fél órával már ne dohányozz, ne igyál se kávét, se alkoholt, közvetlenül a mérés előtt pedig három-öt percet pihenj.
  • Méréskor egy kényelmes székben a háttámlának dőlve helyezkedj el úgy, hogy a lábadat ne tedd
  •     keresztbe, a mérés alatt kerüld a beszédet.
  • A mérés a csupasz felkaron történjen úgy, hogy az alkar az asztal lapján nyugszik. Ebben a helyzetben a vérnyomásmérő mandzsettája a szíved magasságában van.


Mérni kell!

A magas vérnyomás sokszor tünetmentes. Később elárulhatja fejfájás, látászavar, fáradékonyság, fülzúgás, szédülés, összpontosítási zavar.

Nem árt tudni, hogy a magas és alacsony vérnyomásnak sokszor ugyanezek a tünetei, ezért is hasznos a rendszeres mérés. Minden évben legalább egyszer – még ha nincsenek is panaszok – indokolt megméretni a vérnyomást. Ezt a háziorvosnál is megteheted, de számos gyógyszertár és gyógyászati segédeszközöket árusító üzlet is térítésmentes szolgáltatásként ajánlja vevőinek a vérnyomásmérést.

A szeptemberi szám tartalmából:

• Minilabor otthon
• Nők, akik sohasem betegek
• Öt kérdés a szexről, amit feltennél
• Zeneterápia
• Szépítő hormonok

Fizess elő a Nők Lapja Egészségre!»

Exit mobile version