Fogamzásgátlás online?!

nlc | 2012. Május 15.
Mindenki ott spórol, ahol tud, világszerte rengeteg nő kényszerül arra, hogy fogamzásgátlóját ne a gyógyszertárban, hanem a feketepiacon – például az online piactéren – szerezze be.

Nemcsak a nemzetközi, de a magyar online piactéren is találni olyan oldalakat, ahol megmaradt fogamzásgátló tabletták keresnek gazdát, amit pár száz forinttal olcsóbban adnának el. A vásárlók-eladók gyakran még az e-mail címüket is feltüntetik, hirdetésüket újra és újra felteszik. Arról azonban a legtöbben nem tudnak, hogy a vényköteles gyógyszerek online értékesítése jogellenes.

A pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint,
legmagasabb összege százötvenezer forint

A jogi szabályokkal Eszter sem volt tisztában, mentségére váljék, hogy vásárolt már így fogamzásgátlót. „Egyszer vettem így hüvelygyűrűt, beírtam a keresőbe a fogamzásgátló nevét a Google-ba, plusz azt, hogy »vásárlás«, és kiadott egy oldalt. Aki a hirdetést feladta, csak egyet használt el a csomagból, azt írta, hogy nem jött be neki. Három van egy csomagban, és külön van csomagolva, nekem eladta a maradék kettőt. Így megspóroltam egy ezrest, meg egy utat a dokihoz” – meséli Eszter (33), akinek csak a tranzakció után futott át a fején, mi van, ha hamisítvány, vagy lejárt a szavatossága. 

Jogszabály tiltja az online értékesítést

Megkeresésünkre a GYEMSZI (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) szakjogászai elmondták, hogy gyógyszer-kiskereskedelmi tevékenységet magánszemély nem folytathat, megmaradt fogamzásgátló tablettáját sem árusíthatja kedvezményes áron. A Gyftv. 67. § (1) és (2) bekezdése alapján ez kifejezetten jogszabálysértő. A szabálysértés miatt alkalmazható büntetés lehet szabálysértési elzárás, pénzbírság vagy közérdekű munka. A pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint, legmagasabb összege százötvenezer forint, szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértések esetén háromszázezer forint.  

A jogszabályi tiltás magyarázata, hogy a gyógyszer-értékesítés ezen formája nagy egészségügyi kockázatot hordoz magában, hiszen sem a gyógyszerek megfelelő tárolási körülményei, sem pedig annak minősége nem biztosított, különös tekintettel egy már felbontott, „megkezdett” dobozra. Megkeresésünkre egy nőgyógyász megerősítette, komoly egészségügyi gondok származhatnak az online vásárlásból, pláne akkor, ha valaki még soha életében nem szedett fogamzásgátlót.

A gyakorlatban…

A hatósági eljárás megindításában problémaként jelentkezhet, hogy az eljárás alanya nem ismert, ezért az eljárásba az internetes oldal üzemeltetőjét is be kell vonni – akinek az ilyen tartalmakat törölnie kellene. Egy online orvosi portál üzemeltetője megkeresésünkre elmondta: mivel vényköteles gyógyszerek adásvétele jogellenes, külön moderátor ellenőrzi a felületet, és törli a hirdetéseket. A moderátorok azonban állandó lemaradásban vannak, rengeteg online hirdetés érkezik az oldalra naponta. Ráadásul jellemző, hogy egyszeri regisztrációkról van szó, ritka, hogy valaki rendszeresen, üzletszerűen, ugyanazon az e-mail cím alatt hirdetne. 

 

Exit mobile version