Hamarosan az összes általános és középiskolás fittségét és fizikai állapotát tesztelik. Több mint egymillió diákra vár testsúly- és testzsírmérés, fekvőtámasz, felülés és távolugrás, az eredményekről pedig országos adatbázist készítenek – írja az eduline.hu.
A fittségi teszt is nemzeti
Az erőforrás-minisztérium már 2013-ban kötelezővé tette a diákok éves állapotfelmérését. Tavaly májusban az összes közoktatási intézményben vizsgálni kellett a tanulók állóképességét, erőnlétét, de a testnevelőtanárokra bízták, milyen módszert használnak – az Oktatási Hivatal csak ajánlott néhányat, például a Cooper-tesztet, a Hungarofitet és az Eurofitet –, és az eredményeket sem összesítették.
A Magyar Diáksport Szövetség kormányzati és uniós forrásból kidolgozta a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Tesztet, a NETFIT-et, amelynek az eredményeiből országos adatbázist hoznak létre. Mint a szövetségnél elmondták: még tárgyalnak arról, hogy a következő tanévekben milyen időszakban végzik majd a felmérést, amelyekre négy-nyolc tanórát kell majd szánniuk a pedagógusoknak.
Senki sem kaphat egyest
A diákokat – kis túlzással –a fejük búbjától a kislábujjukig megvizsgálják majd. Mérni fogják a tanulók testsúlyát, testtömegindexét, testzsírszázalékát, de tesztelik az állóképességüket, hajlékonyságukat és a vázizom fittségét is. Lesz ingafutás, törzsemelés, hasizomgyakorlat, ütemezett fekvőtámasz, helyből távolugrás, és még a “kézi szorítóerőt” is mérik majd, ahogy lesz “hajlékonysági teszt” is, amellyel a tanulók “térdhajlító izmainak nyújthatóságáról és a csípőízületi mozgásterjedelemről” kapnak részletes információt a pedagógusok.
A felmérés eredménye miatt egyetlen diák sem kap majd egyest, a teljesítményüket ugyanis a nemhez és életkorhoz igazodó “egészségsztenderdekhez” viszonyítják majd.