Mézdiéta – nem hiszed el, de létezik

Szekér Szimonetta | 2015. Június 23.
Egy skót gyógyszerész találta ki a mézdiétát: csodák nincsenek, de nem hülyeség, amit mond. Itt a pontos leírás, hogyan is néz ki a mézdiéta.

A mézdiéta szülőatyja Mike McInnes 71 éves skót gyógyszerész, aki évtizedeken át üzemeltetett saját patikát Edinburgh-ban. Mindig is a méz nagy rajongója volt, és előszeretettel ajánlotta a hozzá forduló betegeknek is, az utóbbi húsz évben pedig két könyvet is írt a mézben rejlő különleges gyógyítóerőről. Azt mondja, míg a hatvanas években a patikája legkeresettebb termékei a fájdalomcsillapítók, a hetvenes években az étvágycsökkentők és a mesterséges édesítőszerek, a nyolcvanas években pedig a fogyasztószerek, diétás porok voltak, egy dolog soha nem változott: a köhögés elleni szirupja, amelyet családi recept alapján mézből maga készített, örök kedvenc volt.

A skót patikus kutatásai szerint azonban a méz nem csak köhögés ellen segít, akár fogyhatunk is vele. A mézdiéta alapgondolata, hogy a nyugati ember többnyire hat-hét óra körül vacsorázik, így mire 10-11 körül ágyba kerül, a májban lévő glükóztartalék már nem elegendő, hogy az agyat az éjszaka során ellássa a működéséhez szükséges glükózzal.

Kanál méz vs. kockacukor

McInnes szerint ugyanis tévhit, hogy agyunk éjszaka nyugalmi üzemmódra kapcsol, úgy gondolja, hogy például az REM alvási fázisban, azaz amikor álmodunk, agyunk kifejezetten sok glükózt éget. Ha azonban májunk nem képes glükózt felszabadítani agyunk számára, agyunk stresszüzemmódra kapcsol, így az alvás nem a zsírégetés és a regeneráció ideje lesz, azaz fáradtan és nyúzottan ébredünk.

Tehát a méz kifejezetten májspecikfikus: azaz a benne található glükóz, fruktóz, a különféle enzimek és a közel kétszáz egyéb alkotóeleme segítségével májunk könnyen tud glükózt nyerni belőle, és azt glikogén formájában eltárolni. A skót gyógyszerész szerint a fehér és barna cukor összetétele viszont nem nevezhető májspecifikusnak: az eltérő összetétel miatt nem ugyanazt a hatást adná, ha esténként egy kanál méz helyett egy kockacukrot szopogatnánk.

Ugyancsak más lenne a hatás, ha a méz helyett egy almát rágcsálnánk el lefekvés előtt: tény, hogy ekkor is fogyasztanánk a máj számára előnyös fruktózt, azonban a gyümölcs magas rosttartalma miatt a szervezetünket meg is terhelnénk éjszakára – a regeneráció helyett emésztéssel kellene foglalkoznia.

A skót gyógyszerész szerint azonban ha lefekvés előtt mézet szopogatunk – és betartjuk a diéta többi elemét is –, alvás során a szervezetünk valóban a regenerációval fog foglalkozni, és ennek következtében sokkal kipihentebben, fittebben fogunk ébredni, sőt nagy eséllyel még fogyunk is.

Így néz ki a mézdiétázó étrendje

Kattints a képre, és nézd meg a mézzel leöntött meztelen testeket!

+ 2 tipp: a méz másnaposság ellen és sportoláshoz is hasznos

Másnaposság ellen: Érdemes egy kanál mézet még a buliba indulás előtt elfogyasztani, majd egy kanállal lefekvés előtt. Végül attól függően, hogy előző éjszaka mennyi alkoholt fogyasztottunk, segít, ha ébredés után is elfogyasztanunk még 2-3 kanál mézet (teában, vízben, joghurtban, müzlivel, pirítóson….)

Sportoláshoz: Aki komolyan edz, tapasztalhatta, hogy milyen jól jön, ha van kéznél valamilyen glükóztartalmú sportital. A tartalékok mozgósításában és a sport utáni regenerációban a sportitalok helyett fogyaszthatunk citromos-mézes vizet is, azaz egy kanál mézet meleg, langyos citromos vízben feloldva.

Exit mobile version