“Vedd be a gyógyszered, különben becsukatlak a diliházba!”

Hovanyecz Teréz | 2015. Július 10.
Búskomorságában poharazgató apuka, mániásan vásárolgató anyuka, skizofrén testvér, aki az éjszaka közepén is hívogat... Szinte minden családban van egy mentális problémával küzdő ember. De mit tehetsz, ha nem akar orvoshoz fordulni? Szakértő segítségével jártam körbe a témát.

Rövid időn belül három ismerősöm is hasonló problémáról számolt be: mentális zavar jeleit észlelte az egyik családtagjánál, de fogalma sincs, hogyan tudná elvinni őt orvoshoz. Betegségtudat híján ez ugyanis nagyon nehéz. Dr. Vizi János pszichiáter szerint nincs univerzális recept, hiszen minden beteg és minden betegség különbözik. Magyarországon ráadásul komoly problémát jelent, hogy nagyon fejletlen a mentálhigiénés kultúra. Vagyis még mindig sokan cikinek tartják a pszichológus vagy pszichiáter segítségét.

Julianne Moore és Alec Baldwin a Still Alice (Megmaradt Alice-nek) című filmben, melyben a nő Alzheimer-kórtól szenved

A családtagok általában túl sokáig tolerálják, ha valakin mentális probléma jelei mutatkoznak – mondja a szakértő. Ez eredhet tudatlanságból, de sokszor az is előfordul, hogy egyszerűen nem akarnak szembenézni a betegséggel. Egy depressziós betegtől sokan elfogadják azt a magyarázatot, mely szerint: “Rossz a kedvem, sokat dolgoztam mostanában, rég nem voltam szabin, ráadásul átestem egy influenzán, ez még annak a hatása.” Döntő jelentőségű, ha időben, a betegség kezdeti szakaszában veszed komolyan a tüneteket.

Hogyan vidd el a mentális zavarral küzdő családtagodat orvoshoz?

Jó tudni: Minden település tartozik egy bizonyos pszichiátriai gondozóhoz, ahová segítségért fordulhatsz.

Mit tehetünk nagyon súlyos állapotú beteg esetén?

Súlyos állapot esetén mentális zavarral küzdő pácienshez is ki lehet hívni a mentőt. A beteg ilyenkor a területileg illetékes pszichiátriai osztályra kerül. Egy beteget akkor lehet az akarata ellenére kórházba szállítani és ott tartani, ha közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsít, tehát közvetlen veszélyt jelent másokra vagy önmagára a pszichés állapota miatt.

A közvélekedéssel ellentétben a beteg ilyenkor nem automatikusan a zárt osztályra kerül, a pszichiátrián létezik nyílt osztály is. Az elhelyezés a beteg állapotától függ. Itthon 72 órán belül bírói felülvizsgálat születik arról, hogy megkezdik-e a kórházban a beteg kötelező gyógykezelését vagy sem.

Ami problémát jelenthet: Magyarországon nem létezik kötelező ambuláns gyógykezelés. Ha tehát valakit kiengednek a kórházból, akkor meg lehet őt szépen kérni, hogy legyen szíves eljárni a pszichiátriai gondozóba, és szedje rendesen a gyógyszerét, de kötelezni semmire nem lehet.

Hogyan támogasd a mentális zavarral küzdő ember terápiáját?

Szerencsés esetben a kliens egyik hozzátartozóját is bevonják a kezelésbe. Ha vállalkozol erre az egyáltalán nem könnyű feladatra, a következőkre számíthatsz:

Hogyan kommunikálj egy mentális zavarral küzdő emberrel?

Ha eljött a pillanat, hogy úgy érzed, figyelmeztetned kell a beteget, hogy a betegsége jeleit észleled rajta, nagyon sok múlik a hatékony kommunikáción.

Hogyan tudod rávenni a mentális problémával küzdő embert, hogy szedje a gyógyszerét?

A támogató intézménye

Kevesen tudják, hogy Magyarországon létezik az úgynevezett támogató intézménye. Ezt érdemes tudnod róla:

Amit minden mentális zavarral élő embernek és a családjának tudnia kell

A mentális problémák esetében alapvetően krónikus betegségekkel állunk szemben, amelyekkel folyamatosan foglalkozni kell. A gyógyszeres terápiákkal kapcsolatban érdemes tudni, hogy általában nincs külön akut dózis és fenntartó dózis, mindig ugyanannyit kell szedni. A beteg tehát önkényesen nem hagyhatja el a gyógyszereit. Ellentétben az antibiotikummal, ezeket a gyógyszereket nem azért kell szednie, mert rosszul van, hanem ezért, mert jól van, hogy hosszú távon jól legyen.

A depresszióról itt olvashatsz többet.
 
Exit mobile version