Az új koronavírus már mutálódott, és folyamatosan mutálódni is fog – ez a vírusok szaporodásának elkerülhetetlen velejárója. A mutációk, illetve az ezekből gazdálkodó evolúció hatását viszont nehéz megjósolni. Azt, hogy emiatt rettegni kellene, már a koronavírusos tévhitekről szóló cikkünkben is cáfoltuk, most pedig ugyanezt erősítette meg Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai Kutatóközpontjának munkatársa is.
„A mutáció a vírusok természetes létének része. Több száz stabil mutációs pont van a járvány kezdete óta, szerte a vírusgenomban. Ezen különbségek mentés felrajzolható legalább ennyi vírustörzs is. Ám ezek alapján bármilyen gyakorlati jelentőségű mutációról beszélni hatalmas felelőtlenség és kellően megalapozott tudományos bizonyítási folyamat nélkül káros is” – írta a virológus a Facebook-oldalán. Hozzátette: „Ne rettegjünk tehát mutációktól, mesterségesen kreált vírusról szóló rémhírektől, vagy önjelölt szakértők riogatásaitól.”
Pár napja a University College London tudósai állapították meg, semmi sem utal arra, hogy a SARS-CoV-2 a vártnál gyorsabban vagy lassabban mutálódik. Eddigi tudásunk alapján nem mondhatjuk, hogy halálosabbá és fertőzőbbé vagy pont, hogy enyhébbé vált volna.