Módosította a szájmaszkviselésre vonatkozó ajánlását az Egészségügyi Világszervezet (WHO), mely szerint a védőeszközök használatát különösen olyan helyeken javasolja, ahol magas a koronavírus-fertőzöttek száma, illetve nehézségekbe ütközik a távolságtartási szabályok betartása.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója az utóbbival kapcsolatban példaként a tömegközlekedési eszközöket, üzleteket, illetve egyéb beltéri forgalmas helyeket említette.
A hatvanévesnél idősebbeknek és az alapbetegségekben szenvedőknek különösen javasolják orvosi szájmaszk viselését az olyan nyilvános helyeken, ahol fennáll a fertőzés veszélye.
A WHO ajánlása emellett a szövetből készült, nem orvosi maszkokkal kapcsolatban is tartalmaz rendelkezéseket. Ezeknek legalább három – különböző anyagból álló – rétegből kell készülniük.
Gebrejeszusz ugyanakkor figyelmeztetett, hogy önmagukban a maszkok nem védenek a fertőzéstől, és nem helyettesíthetik a távolságtartást, illetve a rendszeres kézmosást. „A maszkok önmagukban nem tudnak megvédeni a Covid-19-fertőzéstol” – hangsúlyozta.
A WHO főigazgatója kiemelte, hogy a fertőzötteket
továbbra is következetesen el kell különíteni, a kapcsolatokat fel kell tárni, a fertőzésgyanús személyeket pedig tesztelni kell.
„Minden ország számára ez a legjobb védekezés a Covid-19 ellen” – tette hozzá.
Világszerte eddig mintegy 6,6 millió ember szervezetében mutatták ki a koronavírust, akik közül 390 ezren hunytak el a kórban. A WHO legutóbbi, áprilisi ajánlásában még nem javasolta a szájmaszkok tömeges viselését.
nlc.szájmaszk:
- Ha nem kezd el maszkokat varrni, sosem lesz milliomos
- Ezért ne adj maszkot a 2 évesnél kisebb gyerekre